Miliony dotacji na zabytki Gdyni

gdynia, zabytki,Robert Hirsch, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Rekordową kwotę, wynoszącą aż 1.6 miliona złotych przeznaczyła w tym roku Gdynia na dotacje do remontu zabytków. To dwa razy więcej niż przed rokiem. Wnioski o przyznanie dofinansowania można składać do 10 stycznia 2020 roku.

Dzięki konsekwentnemu wparciu miasta, Gdyńskie zabytki nie będące częścią zasobu komunalnego, mają szansę na odzyskanie dawnego blasku. Na wsparcie finansowe remontu obiektów przy zabytkach wpisanych do rejestru miasto przeznaczy rekordową kwotę – 1 600 000 zł. To niemal dwukrotność poprzedniego dofinansowania, które wyniosło 842 000 zł. Kto może otrzymać pieniądzie? Wnioski o dotację dotyczyć mogą zabytków wpisanych do rejestru, w tym budynków znajdujących się na obszarach zabytkowych, w granicach administracyjnych Gdyni. Należy je składać do 10 stycznia 2020 roku, za pomocą formularza do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Gdyni, na adres al. Marsz. Piłsudskiego 52/54, 81-382 Gdynia. O dotacje mogą ubiegać się właściciele budynków wpisanych do rejestru oraz budynków położonych na obszarach zabytkowych, czyli Śródmieścia, Kamiennej Góry, Orłowa, Oksywia, Małego i Wielkiego Kacka. Zgłoszone obiekty dzielone są na trzy grupy, zróżnicowane pod względem ich walorów zabytkowych, zakresu prac, które będą objęte dofinansowaniem oraz maksymalnej kwoty dotacji. Szczegółowe informacje dotyczące warunków ubiegania się o dotacje, regulamin, formularz wniosku dostępne są na stronie internetowej: www.gdynia.pl/zabytki w zakładce „Dotacje z budżetu gminy na prace przy zabytkach". Informacji udziela także Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków UM Gdyni pod numerem telefonu 58 668 83 43.

W ubiegłych latach dotację otrzymały m.in.:

- Uniwersytet Morski, ul. Morska 81-87,

- budynek Akwarium Gdyńskiego, al. Jana Pawła II 1,

- tzw. Bankowiec, czyli zespół mieszkaniowy Banku Gospodarstwa Krajowego, ul. 3 Maja 27-31,

- kościół pw. Michała Archanioła, ul. Arciszewskich 2

- „Polska YMCA”, ul. Żeromskiego 26,

- kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, ul. Armii Krajowej 46,

- dom wiejski z 1914, ul. św. Mikołaja 9.

(Red.) fot. kamienica Hundsdorffów, www.gdynia.pl, Karol Stańczak

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: