Woziła zboże do Gdańska zatonęła pod Łomiankami

Podwodne wraki Warszawy, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Na dnie Wisły, niedaleko Łomianek pod Warszawą, archeolodzy odnaleźli wrak bardzo dużego statku wiślanego, to prawie na pewno szkuta, świetnie znana z obrazów i rycin portowych dawnego Gdańska.

Wrak ma 37 metrów długości, 6 metrów szerokości i został znaleziony podczas systemowych badań dna, przeprowadzanych na odcinku od Portu Żerańskiego do Jabłonnej. Znalezienie dużego statku wiślanego z czasów nowożytnych to rzecz nieczęsta a co za tym idzie, zawsze spora sensacja. Jak na razie najlepiej zachowanym obiektem tego typu jest jednostka wydobyta dwa lata temu z portu wiślanego w Czersku, która trafiła do zbiorów muzeum archeologicznego w Warszawie. Statek zachował się w 90 procentach. Kolejną Szkutę, z XVIII wieku, wydobyto sześć lat temu z Martwej Wisły w Gdańsku. Dzięki nowoczesnej technice, przy okazji określono wtedy  miejsce zalegania kilku kolejnych jednostek. Nie inaczej było pod Łomiankami. Badania sonarowe pozwoliły odnaleźć pozostałości XIX – XX wiecznego promu i resztki mostu, wzniesionego przez Wehrmacht. Łącznie, w ubiegłym roku, przebadano 13 kilometrów rzeki, o powierzchni 500 ha. Środki na badania pochodziły z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Naukowego, a wsparcia merytorycznego udzielił Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.

(Red.) Bartosz Gondek fot: FB Podwodne wraki Warszawy

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: