Muzea kupują na aukcjach

Po raz pierwszy w historii Sopockiego Domu Aukcyjnego, większość przedmiotów z sobotniej aukcji „Dawny Gdańsk i Okolice” trafiło do pomorskich muzeów. Wśród nich list generała Józefa Hallera który trafi do Muzeum Miasta Gdyni.

List napisany został w dniach 19-31 grudnia 1929, na potrzeby księgi pamiątkowej 10-lecia Pomorza w Toruniu. Generał opisuje w nim strategię, przebieg działań i jednostki wojskowe biorące udział w procesie odzyskania Pomorza oraz zaślubiny Polski z morzem 10 lutego 1920 roku. Dokument, oraz dołączona do niego fotografia, znana była wcześniej w formie drukowanej. 

Muzeum Miasta Sopotu wylicytowało z kolei grafiki i przedmioty codziennego użytku, związane z kurortem. Dużym zainteresowaniem cieszył się także prawdziwy hit wystawy – zespół dokumentów poczty w Elblągu, który kupiony został przez osobę prywatną.

Po raz pierwszy w historii SDA, będącego obecnie największym domem aukcyjnym w Polsce, większość z ponad 140 przedmiotów z aukcji trafiło do muzeów. Wśród nich przedmioty związane z głównymi postaciami polskiej literatury pięknej. Wśród nich – unikatowy portret młodego Adama Mickiewicza.

Tagi: