Gdańsk: VI liceum z przedwojenną elewacją

Znają go wszyscy Gdańszczanie. Nie każdy jednak wie, że jest on na tyle interesujący, że o jego istnieniu przypomniał ostatnio pomorski urząd konserwatora. Mowa o imponującym gmachu VI liceum ogólnokształcącego na ulicy Głębokiej w Gdańsku.

Neobarokowy i neoklasycyzujący budynek powstał przed pierwszą wojną światową, jako szkoła rejonowa dla chłopców z dzielnicy Stary Dwór (Bezirksknabenschule Althof, w skrócie Althof Schule) oraz szkoła średnia Dolnego Miasta (Niederstädtische Mittelschule). Pod koniec wojny mieścił się w niej szpital polowy. W czasie działań wojennych w 1945 r. gmach został częściowo uszkodzony, ale zniszczenia nie były duże. Wyremontowano go w czynie społecznym, m.in. naprawiono uszkodzony strop auli, położono nowe parkiety i wykonano nowe schody lastrikowe. W 1947 budynek ponownie przeznaczono na szkołę, którą to funkcję pełni do dziś, obecnie jest siedzibą Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Gdańsku. Przez wiele lat, ze względu na zły stan dachu, pokryty był rusztowaniami. Obecnie aż prosi się o remont oryginalnej elewacji. Która do dziś nosi ślady po kulach i szrapnelach. Ciekawostką jest sala gimanstyczna dobudowana w formie – namiotu balonu.

(Red.) www.strefahistorii.pl, fot. PWKZ

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: