Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków kazał zabezpieczyć spalony budynek Gedanii

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków wydał nakaz zabezpieczenia budynku na terenie dawnego klubu sportowego „Gedania”, który spłonął w nocy, w sobotę 11 kwietnia br. Igor Strzok, PWKZ był obecny na miejscu pożaru. Parterowy budynek, z poddaszem niegdyś służącym także celom mieszkalnym, był w ostatnich latach opuszczony, z drzwiami i oknami zamurowanymi dla uniemożliwienia dostępu osobom postronnym.

- Zarówno ten jak i sąsiedni budynek pochodzący z początku XX wieku, oraz zachowane po dziś dzień niskie betonowe trybuny i teren po boisku i otaczającej je pierwotnie bieżni, są objęte prawną ochroną jako zabytek posiadający znaczną wartość historyczną i emocjonalną, istotną z uwagi na martyrologię gdańskiej Polonii – mówi Igor Strzok, PWKZ. Aktualnie teren dawnego klubu „Gedania” jest przedmiotem zainteresowania firmy deweloperskiej Robyg, która uzyskała w dniu 02.04.2019 roku, na ponad dwa miesiące przed objęciem tego stanowiska przez obecnego konserwatora, decyzję pozwalającą jej na przebudowę terenu boiska (przesunięcie murawy dawnego boiska na południe), ale nie na jakąkolwiek nową zabudowę. Robyg wstępnie deklarował wobec aktualnego PWKZ wolę konserwacji zachowanych budynków, z przeznaczeniem części ich powierzchni na izbę pamięci klubu „Gedania”.

Z oględzin wynika, że pożar zniszczył nie tylko więźbę dachową ale i strop międzykondygnacyjny. Z informacji uzyskanych od mieszkańców sąsiedniego budynku wiemy, że zabezpieczenia okien i drzwi zostały rozebrane w ostatnim czasie, najprawdopodobniej z zamiarem prowadzenia prac wewnątrz – podsumowuje konserwator.

(red.)/foto PWKZ

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: