Suchy Dąb na starym planie z 1667 roku

Suchy Dąb to żuławska wieś na terenie gminy Suchy Dąb. Mała spokojna osada z kościołem, pocztą, szkołą i urzędem gminy. Jej historia sięga czasów średniowiecza. Przez wieki jej losy związane były z dziejami Gdańska i walką z żywiołami przyrody. Liczne wojny, przemarsze wojsk, powodzie, ale także wizyty kupców czy nowych osadników czyniły wieś raz zasobniejszą, a raz niweczyły pracę mieszkańców.
 
W XVII wieku powstała unikatowa i niezwykle cenna pamiątka związana z Suchym Dębie. W roku 1667 powstał plan wsi. Jego autorem był Daniel Becker, który sprawował funkcję wiejskiego mierniczego. Wykonał kolorowy rysunek osady na świńskiej skórze. Plan jest bardzo dokładny i szczegółowy. Autor dokładnie zaprezentował lokalizację gospodarstw nad brzegiem Motławy. Przy posiadłościach umieścił gmerki – czyli znaki graficzne żuławskich właścicieli ziemskich. Był to swego rodzaju podpis, a także namiastka żuławskiego herbu. Wydawcą planu wsi nad Motławą był Berliński Instytut Litograficzny.
 
Przed 1945 rokiem w jej posiadaczem był mieszkaniec Suchego Dębu Kopittke. Był kupcem i właścicielem karczmy, a jej budynek zachował się do dzisiaj. Ocalał także szyld reklamowy karczmarza Kopittke. Niestety plan wsi nie zachował się do naszych czasów. Prawdopodobnie zaginął podczas zawieruchy wojennej. Przetrwała tylko reprodukcja, która ukazuje wielkość, zasobność i bogactwo żuławskich gospodarzy w XVII wieku.
W tych trudnych czasach warto odbyć podróż w czasie i pochylić się nad planem Suchego Dębu z 1667 roku, aby poznać losy i życie jego mieszkańców.
 
info/foto/nadesłane.T.Jagielski

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: