Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza do ogrodu Wielkiego Mistrza

Zamek w Malborku otworzyło swoje bramy – te z dębiny i żelaza, a nie tylko wirtualne. Od 8 maja jest dostępna dla publiczności nowa, atrakcyjna trasa zwiedzania zespołu zamkowego. W ciągu najbliższych tygodni lub miesięcy goście muzeum będą mogli eksplorować: część Przedzamcza, przejazdy bramne, dziedzińce Zamku Średniego i Wysokiego, kaplicę św. Anny, tarasy wraz z ogrodem wielkich mistrzów, a w dodatku – nadzwyczaj rzadko odwiedzane – fosy i międzymurza. Ale najciekawszy w tym zestawieniu jest Ogród Wielkiego Mistrza.  

Najbardziej słonecznym miejscem na trasie, opanowanym przez różne gatunki roślin kwitnących jest tzw. „Ogród Wielkiego Mistrza”, czyli teren tarasu południowego. Założenie obecnego ogrodu na tarasie południowym sięga czasów restauracji zamku prowadzonej przez Conrada Steinbrechta. W Nawiązał on do wzmianek źródłowych potwierdzających istnienie ogrodów (kwiatowych, owocowych, warzywnych) w Malborku. Znajdowały się poza murami zamku, po wschodniej i północnej stronie Przedzamcza. Ogród przedstawiony został na zaginionym obrazie „Oblężenie Malborka w 1460 r.” z Dworu Artusa.

Obecnie utrzymywana forma ogrodu nawiązuje do znanych z ikonografii świeckich założeń ogrodowych. Najważniejszą częścią ogrodu pozostaje ogród różany. Symbolika róży w średniowieczu stanowi obszerny temat i na pewno wrócimy do niego, gdy będziemy mogli pokazać ogród różany w rozkwicie. Obecnie zakwitła rajska jabłoń, wokół której umieszczono ławy darniowe. Ławy darniowe również były elementem średniowiecznych ogrodów ozdobnych, zamiast siedziska posiadały „poduszkę” z trawy lub odpornych na zgniatanie kwiatów (np. macierzanki). Elementem kompozycji ogrodu Wielkiego Mistrza są otoczone drewnianymi płotkami grzędy, obsadzone obecnie bylinami, ziołami i poziomkami, obecnie właśnie zakwitającymi. Poziomka to kolejna z roślin często pojawiających się w gotyckim malarstwie. W najbardziej zacienionej części ogrodu urządzono miejsce na cieniolubne rośliny cebulowe. W miejscu przekwitłych już przebiśniegów rozwijają się właśnie konwalie. Wzdłuż muru południowego skrzydła Zamku Wysokiego teren zaściela barwinek – roślina występująca często na historycznym terenach cmentarzy, na zamku w Malborku rozrosła się nie tylko na dawnym cmentarzu zlokalizowanym na tarasie wschodnim.

Obok roślinności charakterystycznej do ogrodów średniowiecznych w ogrodzie Wielkiego Mistrza wprowadzono również małą architekturę, również nawiązującą do założeń gotyckich. Kamienne fontanny, ławy i stoły, drewniane pergole i trejaże podpierające róże stanowią elementy, które nietrudno znaleźć w ikonografii.

info/foto: Muzeum Zamkowe w Malborku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: