A co Ty wiesz o matce Witkaca?

Oto cenny, pełen wyrazu węglowy portret autorstwa Witkacego przedstawiający jego matkę, Marię z Pietrzkiewiczów (1853-1931). Artysta był z nią związany w sposób szczególny, o czym świadczą jego liczne listy. Była nauczycielką muzyki, przyjaciele Witkacego wiążą jego słabość do improwizacji fortepianowych właśnie z jej wykształceniem - uczyła się w Konserwatorium Warszawskim.

Po powrocie z Rosji Witkacy zamieszkał w pensjonacie prowadzonym przez matkę, który to stał się jego stałym miejscem zamieszkania. Śmierć Marii Witkiewiczowej była dla artysty traumatycznym wydarzeniem.

Utrzymany w konwencji realistycznej wizerunek matki zajętej robótkami ręcznymi wpisuje się w tradycję artystyczną przedstawiania kobiet przy pracach domowych. Patrząc na ten portret nie sposób nie związać tego ujęcia ze sceną z witkacowskiej "Matki" – sztuki z 1924 roku. Charakterystyczne dla Witkacego jest bowiem wykorzystywanie analogicznych motywów w różnych dziedzinach twórczości.

Znanych jest tylko kilka jej wizerunków malarskich i rysunkowych, zatem tym wartościowszy jest to portret, nie tylko dla Muzeum pomorza Środkowego. Trafił do instytucji jako dar Macieja Witkiewicza, stryjecznego wnuka artysty. Przed jego podarowaniem w muzealnych zbiorach nie było żadnego z portretów Marii Witkiewiczowej.

Obraz prezentowany był od 2012 roku w zamku, od 2019 otwiera nową wystawę stałą w Białym Spichlerzu. Przy okazji aranżacji, portret otrzymał nową ramę. Ta, w której znajdował się poprzednio również jest prezentowana na wystawie. Jest mniejsza, stąd widoczne zagięcia rysunku.

info/foto/Muzeum Pomorza Środkowego

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: