Odsłonili kotwicę z unikalnego krążownika to ORP Bałtyk

ORP Bałtyk, Muzeum Marynarki Wojennej, kotwica, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, news

Niegdyś należała do największego okrętu przedwojennej, polskiej marynarki wojennej - ex krążownika ORP „Bałtyk”. Od teraz, oficjalnie, możemy podziwiać ją pod Muzeum Marynarki Wojennej.

Przez ostatnie kilkadziesiąt lat kotwica z ORP „Bałtyk”, czyli dawnego francuskiego krążownika D’ Entrecasteaux stała, nieco zapomniana, przed modernistycznym „Domem Marynarza” w Gdyni. Niedawno wyemigrowała kilka kilometrów dalej, właśnie pod Muzeum Marynarki Wojennej. Tu przeszła remont a dziś została oficjalnie odsłonięta.

Noszący pierwotnie imię znanego francuskiego żeglarza, D’Entrecasteaux, ex krążownik pancernopokładowy, zwodowany został w 1896 roku. Był jedynym francuskim okrętem tego typu. Skonstruowano go specjalnie do służby w koloniach na Dalekim Wschodzie. Podczas I wojny światowej służył aktywnie na Morzu Śródziemnym. W 1922 roku wycofano go z czynnej służby i przekształcono w hulk a pięć lat później sprzedano Polsce. Był największym okrętem, jaki kiedykolwiek służył w PMW.

(Red.) bg, fot. Muzeum Marynarki Wojennej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: