Zahi Hawass odznaczony przez polskiego ambasadora w Egipcie

Minister Turystyki i Starożytności Egiptu Khaled El-Enany oraz Zahi Hawass, który pełnił tę funkcję wcześniej, otrzymali Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi RP za wkład w polsko-egipską współpracę w dziedzinie archeologii. Uroczystość odbyła się w niedzielę w ambasadzie RP w Kairze.

Odznaczenia wręczył ambasador RP w Egipcie Michał Łabenda. Order Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej to odznaczenie przyznawane przez Prezydenta RP. Nadawane jest cudzoziemcom i obywatelom polskim mieszkającym poza granicami kraju, na znak uznania dla ich działalności wnoszącej wybitny wkład we współpracę międzynarodową oraz we współpracę łączącą Polskę z innym państwami i narodami.

"Wiele pokoleń polskich naukowców, a także studentów, brało i bierze udział w badaniach nad przeszłością tego wyjątkowego kraju. Możemy pracować na terenie Egiptu od 83 lat dzięki współpracy z archeologami egipskimi" – mówi cytowana w informacji przesłanej PAP przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW dr hab. Anna Wodzińska, która od jesieni tego roku stoi na czele Stacji Badawczej w Kairze CAŚ UW.

"Szczególnie należy podkreślić pozytywne nastawienie ministra Khaleda El-Enaniego, a także przyjaźń dr Zahiego Hawassa. Bez ich pomocy nie moglibyśmy prowadzić naszych badań nad cywilizacją starożytnego Egiptu" – podkreśla dr hab. Wodzińska.

CAŚ UW przypomina w komunikacie, że współpraca pomiędzy Egiptem a Polską w dziedzinie archeologii trwa już ponad 80 lat. Rozpoczął ją prof. Kazimierz Michałowski, najpierw uczestnicząc w wykopaliskach w Edfu (1937 r.), a po II wojnie światowej, w 1957 r. przystępując do prac badawczych w Tell Atrib w Delcie Nilu, a wkrótce potem na w Aleksandrii i w Deir el-Bahari. Polskie ekspedycje pracowały od tego czasu na ponad 30 stanowiskach archeologicznych w Egipcie.

Prowadzenie badań w Egipcie możliwe jest dzięki temu, że prof. Michałowski założył w Kairze Stację Archeologii Śródziemnomorskiej UW, która od 1959 r. wspiera polskich archeologów, konserwatorów i innych badaczy pracujących nad Nilem.

W trakcie uroczystości minister El-Enany mówił o odkryciach i pracach konserwatorskich polskich archeologów, zwłaszcza te, które zostały udostępnione do zwiedzania, np. dekorowaną pięknymi mozaikami Willę Ptaków w Aleksandrii i sanktuarium Amona-Re w Deir el-Bahari. Podkreślił też znaczenie Polski jako partnera w ruchu turystycznym w Egipcie. Dr Hawass z kolei wspominał zaś swoje spotkanie z prof. Michałowskim na początku swej kariery archeologicznej i wrażenie niepodważalnego autorytetu, jakie na nim wywarł ten uczony - wynika z relacji przekazanej PAP przez CAŚ UW.

Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele egipskich służb starożytności i środowiska archeologicznego, w tym kierownicy polskich ekspedycji pracujących obecnie w Egipcie.

info/PAP

foto/domena publiczna

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: