Odnaleziono zdjęcie sławnego Smoka Kaszubskiego!

Był najsławniejszym pociągiem pancernym obrony wybrzeża w 1939 roku, choć nie zachowały się jego zdjęcia. Aż do dziś. Rekonstruktor i pasjonat historii, Sebastian Draga odnalazł pierwsze i jedyne znane do tej pory zdjęcie pociągu pancernego "Smok Kaszubski".
 
"Smok Kaszubski" był improwizowanym pociągiem pancernym Lądowej Obrony Wybrzeża. Zbudowany został z inicjatywy kpt. mar. Jerzego Błeszyńskiego we wrześniu 1939 roku przez pracowników Warsztatów Portowych Marynarki Wojennej w Gdyni. Pociąg wspierał obrońców wybrzeża do 12 września 1939 roku. Zdjęcie pozyskane przez Sebastiana Dragę, przedstawia miejsce ostatniej walki pociągu w rejonie stacji kolejowej Rumia Zagórze i miejsce trafienia pociągu bombą lotniczą. Na zdjęciu na pierwszym planie widać platformę kolejową typu Pddk, a za nią pozostałości wagonu uzbrojonego nr 1. Na zdjęciu widać wyraźnie kamuflaż, w jakim pociąg był pomalowany. Zdjęcie pokolorował Mateusz Prociak.
Skład pociągu stanowiły lokomotywa typu OKL 27 oraz dwa opancerzone wagony towarowe pełniące rolę wagonów desantowych, dwie węglarki przebudowane na wagony uzbrojone oraz 2 platformy typu Pddk służące do przewozu materiałów naprawczych (podkłady, szyny itp.). Możliwe, że pociąg posiadał także dwie dodatkowe lory tzw. buforowe. Załoga pociągu liczyła około 30-40 ludzi, marynarzy oraz cywilnych pracowników kolei odpowiedzialnych za ruch pociągu oraz ewentualną naprawę torów. Uzbrojenie to jedno działko Hotchkiss wz. 1885 kalibru 47 mm znajdujące się w pierwszym wagonie uzbrojonym oraz kilka ciężkich karabinów maszynowych.
(Red.) oprac. BG fot. facebook/wybrzeze1939.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: