Niemiecka policja zatrzymała osoby podejrzane o kradzież biżuterii w Dreźnie

Niemiecka policja zatrzymała trzy osoby podejrzane o udział w ubiegłorocznym rabunku muzealnego skarbca w Dreźnie.

Złodzieje przedarli się do drezdeńskiego muzealnego skarbca Gruenes Gewoelbe (Zielone Sklepienie) w listopadzie ubiegłego roku. Gruenes Gewoelbe, gdzie w trzeciej dekadzie XVIII wieku umieścił swój dworski skarbiec ówczesny książę elektor Saksonii i zarazem król Polski August II Mocny, znajduje się w kompleksie rokokowej pałacowej rezydencji Residenzschloss. Włamywacze weszli tam przed świtem 25 listopada 2019 roku po przepiłowaniu okiennej kraty i wybiciu okna. Nieco wcześniej, prawdopodobnie za ich sprawą, nastąpił pożar pobliskiej elektrycznej skrzynki rozdzielczej, co odcięło dopływ prądu do muzeum i jego instalacji alarmowej.

Przestępcy rozbili siekierą szklaną witrynę, w której znajdowały się diamenty, brylanty i wysadzana nimi biżuteria. Zabrali ze sobą 11 kompletnych dzieł sztuki jubilerskiej oraz mniej więcej taką samą liczbę pojedynczych elementów.

Nagranie z kamery bezpieczeństwa pokazało dwóch mężczyzn włamujących się do muzeum. Funkcjonariusze byli na miejscu zdarzenia pięć minut po włączeniu alarmu, ale złodzieje uciekli.

O tej kradzieży pisaliśmy tutaj:

http://strefahistorii.pl/article/6630-kradziez-w-dreznie-polskie-pamiatki-historyczne-lupem-zlodziei

Po niemal roku niemiecka policja przeszukała we wtorek w Berlinie 18 mieszkań, garaży i pojazdów w poszukiwaniu biżuterii i innych dowodów, w tym danych cyfrowych, odzieży i narzędzi. Przeszukania przeprowadzono głównie w południowej dzielnicy Neukoelln - poinformowała policja.

W operacji wzięło udział łącznie 1638 funkcjonariuszy. W efekcie trzy osoby zostały zatrzymane pod zarzutem kradzieży i podpalenia. Policja podkreśla, że zatrzymania miały miejsce w różnych częściach kraju. Nie podano szczegółów.

info/Reuters

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: