Bransoleta z brązu w rękach pomorskiego konserwatora zabytków

Za oknem śnieg, a tymczasem sporo dzieje się u Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W ręce konserwatorów trafiła właśnie piękna bransoleta.

Bransoleta, która trafiła do Pomorskiego, Wojewódzkiego Konserwatora zabytków pochodzi z piątego okresu epoki brązu (900–700 p.n.e.). To bransoleta nerkowata typu "łubiana". Ma długość ok. 11 cm i 5 cm wysokości. Zabytek trafi najprawdopodobniej do Muzeum Archeologicznego w Gdańsku, do konserwacji.

- Znalazca zabytku postanowił być anonimowy, dziękujemy mu za przekazanie obiektu - mówi Igor Strzok, PWKZ. Konserwator przypomina jednocześnie, że „kto przypadkowo znalazł przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem archeologicznym, jest obowiązany, przy użyciu dostępnych środków, zabezpieczyć ten przedmiot i oznakować miejsce jego znalezienia oraz niezwłocznie zawiadomić o znalezieniu tego przedmiotu właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków, a jeżeli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta)". Warto też pamiętać, że poszukiwanie zabytków bez pozwolenia lub wbrew jego warunkom jest zabronione. Jeżeli jednak coś znajdziemy, warto to oddać, - po prostu dla przyszłych pokoleń. 

(Red) Bartosz Gondek fot. WUOZ Gdańsk

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: