Pomorskie dotuje zabytki

Ponad 1,74 mln złotych przeznaczył sejmik województwa pomorskiego na ratowanie zabytków. Finansowe wsparcie otrzyma 16 projektów. Pieniądze przeznaczone zostaną m.in. na zabezpieczenie ścian, stropów i dachów, a także odnowienie malowideł, ołtarzy i organów we wnętrzach zabytkowych kościołów. Radni województwa pomorskiego podjęli uchwałę w sprawie udzielenia dotacji podczas sesji sejmiku 22 lutego 2021 r.

Wsparcie z budżetu województwa pomorskiego pozwoli na przeprowadzenie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych, które poprawią stan zachowania cennych zabytków z Pomorza oraz zapobiegną ich niszczeniu.

Jak poinformował marszałek Mieczysław Struk, złożonych zostało 45 wniosków o dofinansowanie. Komisja konkursowa wyłoniła 16 projektów, proponując udzielenie dotacji na ich realizację w łącznej kwocie ponad 1,74 mln zł.

Komu zostaną udzielone dotacje?

Największe wsparcie otrzymają: parafia rzymskokatolicka w Lubieszewie na konserwację i restaurację barokowego stropu kościoła pw. św. Elżbiety Węgierskiej (198 tys. zł), parafia rzymskokatolicka w Mątowach Wielkich na konserwację i restaurację barokowego stropu nawy głównej w kościele pw. św. Piotra i Pawła (192 tys. zł) oraz parafia rzymskokatolicka w Ugoszczy na renowację i odrestaurowanie kościoła pw. św. Marii Magdaleny (160 tys. zł). W powiecie gdańskim wsparcie otwrzyma Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Matki Boskiej Różańcowej w Koźlinach na konserwację barokowej, polichromowanej ławy (stalli) dostawionej z 1687 r. na ścianie północnej w kościele filialnym pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Krzywym Kole. Wartość wsparcia to 35 000 złotych. 

foto/Karolina Łucja Białke

info/pomorskie.eu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: