Archeolodzy zbadają okolice murów miejskich w Skarszewach

W pobliżu średniowiecznych murów miejskich rozpoczęły się badania archeologiczne, zainicjowane przez gminę w związku z projektem rewitalizacji Skarszew. Są one wykonywane bezinwazyjnie przez archeologów z Uniwersytetu Warszawskiego, którzy pracowali już w naszym mieście latem ubiegłego roku.
 
- Badania mają charakter rozpoznawczy, obejmują teren o powierzchni o wymiarach 100 m na 40 m i zostaną one wykonane w bardzo wysokiej rozdzielczości. Pierwsza metoda polega na pomiarze pola magnetycznego za pomocą magnetometru, w celu ustalenia ewentualnych reliktów podziemnych, w tym architektury, granic geologicznych czy infrastruktury - powiedział nam Wiesław Małkowski, archeolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Potem nastąpi weryfikacja wyników drugą metodą geofizyczną, czyli metodą elektrooporową. W rezultacie, powstaną mapy i tekstowe opracowanie z wytycznymi konserwatorskimi oraz wskazaniami dla archeologów. Na poniedziałek zaplanowano punktowe odwierty w miejscach, w których można spodziewać się np. reliktów.
Archeolodzy zwracają uwagę na dwie ciekawostki związane z tym terenem miasta. Na starym planie Skarszew, z początku XIX wieku, widoczny jest regularny układ alejek ogrodowych przy fragmencie murów (na jednym ze zdjęć fragment planu z zaznaczonym ogródkiem) .Jak wskazują archeolodzy, w murze widać ślady wskazujące, gdzie było dawne przejściu do ogródka.
Ponadto badaczy interesuje sprawdzenie realnej granicy między murami a istniejącym tam zabagnionym terenem.
- Zobaczymy, czy historycznie ta granica była taka sama jak obecnie. Być może przed wiekami to w ogóle nie było bagno, ale staw, a obok znajdowała się jakaś zabudowa - dodał Wiesław Małkowski.
Zaplanowane odwierty mogą wydobyć na światło dzienne więcej informacji na ten temat.
 
info/foto/www.skarszewy.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: