Pod Kwidzynem odnaleziono redutę z czasów Potopu Szwedzkiego

Pracownicy nadleśnictwa Kwidzyn wraz z miłośnikami historii namierzyli w lesie bardzo duży, ciekawy obiekt. To najprawdopodobniej szwedzka, nowożytna reduta obronna z XVII – XVIII wieku.

Obiekt został zinwentaryzowany przez leśników i ekipę z „Penatracji Wokół Sztumu”. Okazało się, że jest bardzo dobrze zachowany. Przebieg wałów otaczających majdan jest czytelny od północy, południa i wschodu. Zachodni ciąg został zniwelowany, z powodu wytyczenia w tym miejscu drogi leśnej. Przed wałami wykopano zagłębienie w postaci suchej fosy, pełniącej rolę dodatkowego zabezpieczenia. Na szczególną uwagę zachowane przedpiersie w południowym wale w postaci półokrągłej bastei. Wewnątrz, od umieszczonego w północnym wale wjazdu, w kierunku południowym ciągnie się aleja, symetrycznie przechodząca w rozciągnięte półkola zarysowane przez mniejsze wały, po dwa w kierunku zachodnim i wschodnim. Wielkość obiektu wskazuje, że mogło w tym miejscu przebywać około 400-500 żołnierzy. Sztumscy eksploratorzy przypuszczają, że obiekt pochodzi z okresu wojen Polsko - Szwedzkich z XVII wieku, najprawdopodobniej z wojny polsko-szwedzką z lat 1626–1629. Obiekty zostaną zgłoszone do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Gdańsku.

(red.) oprac BG, fot: Penetracje wokół Sztumu

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: