O zabytkach na kołach na Dolnym Mieście

W sobotę 22 maja o 14:00 miłośnicy dwóch i czterech kółek winni obowiązkowo stawić się na Dolnym Mieście. Pasjonaci zabytkowych motocykli i samochodów Bartosz Gondek i Jacek Górski opowiedzą Państwu na żywo o przedwojennej motoryzacji widzianej z perspektywy Wolnego Miasta Gdańska i z perspektywy Dolnego Miasta. Posłuchamy o markach: Hudson i Essex, Fiat i Ford, NSU i Opel, Daimler i Adler, Goliat i Triumph. Ale to nie wszystko. Usłyszymy też o wyjątkowym wydarzeniu, o wyścigu zabytkowych motocykli, który rozegrał się 100 lat temu – a teraz w setną jego rocznicę zostanie powtórzony w dniu 12 czerwca.

Dokładnie 100 lat temu w Jagatowie wystartował pierwszy z cyklu największych wyścigów motocyklowych na przedwojennej Ziemi Gdańskiej! Grupa zapaleńców - wraz z włodarzami samorządów na których terenie odbywały się niegdyś te niezwykle dramatyczne zmagania oraz miłośnikami zabytkowych motocykli – postanowiła go ponownie rozegrać w sobotę, 12 czerwca, w samo południe.

Rajd wyruszy spod Zespołu Szkół w Rusocinie, aby przez Wojanowo, Jagatowo, Trąbki Wielkie, Kłodawę, Rusocin, dojechać do Cieplewa Tam odbędzie się krótki wykład o historii imprezy. Będzie na co popatrzeć, ponieważ dawną trasą pojadą naprawdę zabytkowe motocykle. Wśród nich takie, które mają już prawie 100 lat!
W imprezie wezmą w niej zaś udział motocykliści z Old Bike Club, Retro Monkeys, a także, oczywiście, Automobilklubu Morskiego i PZMot Zarząd Okręgowy w Gdańsku. To oczywiście nie wszyscy... Będą też z nami rekonstruktorzy z SRH Fort i GRH Retrospekcja.

Ciekawscy mogą kliknąć tu: http://strefahistorii.pl/article/6436-gdanskie-wyzyny-i-przedwojenne-wys...

Obowiązkowe zapisy na spotkanie w sobotę 14 maja dostępne są pod adresem https://ikm.gda.pl/zapisy2021/

Zapraszają Instytut Kultury Miejskiej, Lokalni Przewodnicy i Przewodniczki po Dolnym Mieście oraz pasjonaci motoryzacji.

foto/opowiadacze historii/fb

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: