Drugi rok bez Grunwaldu

Drugi rok z rzędu z powodów pandemicznych odwołano Dni Grunwaldu i związaną z nimi inscenizację bitwy pod Grunwaldem – poinformowali organizatorzy wydarzenia. Dodano, że rocznicę bitwy z 1410 roku uczczą apelem oficjalne delegacje.

Organizatorzy Dni Grunwaldu przesłali w piątek oświadczenie, w którym napisali, że “biorąc pod uwagę zagrożenie spowodowane koronawirusem, podjęto decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz kolejnej inscenizacji bitwy”.

"Mamy świadomość, jak bardzo po długich miesiącach społecznej izolacji wszyscy wyczekujemy wielkich wydarzeń i powrotu do normalności. Jednak w związku z trudnym do przewidzenia rozwojem sytuacji epidemicznej i uwarunkowań prawnych dotyczących organizacji wydarzeń masowych, a przede wszystkim w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie mieszkańców Warmii i Mazur oraz gości odwiedzających nasz region, z przykrością informujemy, że podjęliśmy decyzję o odwołaniu tegorocznych Dni Grunwaldu oraz inscenizacji bitwy"

– napisali w oświadczeniu marszałek regionu Gustaw Marek Brzezin, dyrektor Muzeum Bitwy pod Grunwaldem Szymon Drej i przewodniczący zarządu Fundacji Grunwald Henryk Kacprzyk.

W oświadczeniu dodano, że “dla uczczenia pamięci o Bitwie pod Grunwaldem, w 611. rocznicę chwały polsko-litewskiego oręża, zostanie zorganizowany, w odpowiednim reżimie sanitarnym, uroczysty apel z udziałem oficjalnych delegacji”.

Tradycyjnie od ponad 20 lat w weekend najbliższy 15 lipca na Polach Grunwaldu odbywały się kilkudniowe Dni Grunwaldu, których kluczowym punktem była inscenizacja bitwy z 1410 roku. Ponad tysiąc rekonstruktorów z Polski i świata wcielało się w role średniowiecznych rycerzy i toczyło bitwę zgodną z opisem Jana Długosza zamieszczoną w jego “Kronice”. Barwne widowisko przyciągało do Grunwaldu dziesiątki tysięcy widzów. Imprezie towarzyszył jarmark historyczny, a na kilka dni przed inscenizacją organizowano turnieje rycerskie dla członków bractw historycznych oraz popularne zabawy dla wszystkich chętnych, m.in. potyczki łucznicze.

 

Niezależnie od inscenizacji pod pomnikiem na Polach Grunwaldu delegacje władz centralnych i lokalnych składały kwiaty i wieńce, w tym czasie zlot miały zawsze grunwaldzkie drużyny harcerskie.

Przed rokiem, także z powodu pandemii, Dni Grunwaldu odwołano.

foto/arch. prywatne Karoliny Łucji Białke

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: