„Nawa Gdańska” Włodzimierza Szpingera trafiła do zbiorów Muzeum Gdańska

Włodzimierz Szpinger, 318. Darczyńca Muzeum Gdańska, przekazał do zbiorów Muzeum obraz „Nawa Gdańska”. Kompozycja przedstawiająca okręt, w charakterystyczny dla artysty sposób, zawiera alegoryczne, symboliczne i jednoznacznie… groteskowe odwołania inspirowane dziełami dawnych mistrzów. Obraz można zobaczyć do 27 czerwca 2021 roku na wystawie czasowej „Optikum Nowego Świata” w Ratuszu Głównego Miasta.

– Obraz odwołuje się do zaginionego dzieła sztuki z Dworu Artusa znanego jako „Okręt Kościoła”. Zawsze chciałem w swoim stylu podjąć motyw handlu, a Gdańsk, z którym jestem związany duchowo, idealnie wpisuje się w tę konwencję. W centrum obrazu znajduje się statek, czyli  „nawa”. To popularna w XIII wieku koga, również jedno z najstarszych przedstawień używanych przez władze Gdańska na pieczęci sekretnej. – mówi Włodzimierz Szpinger, autor dzieła. – Statek to też alegoria współpracy, wspólnego domu na wzburzonym morzu. Wśród załogi zobaczymy bogatego mieszczanina, Holendra, załogę okrętu wykonującą rozmaite czynności oraz bóstwa, zwierzęta i rośliny. Każdy z elementów uwiecznionych na obrazie ma swoje znaczenie, niekiedy jednoznaczne, a niekiedy wieloznaczne. Patrząc na niego, na poziomie ogółu dostrzeżemy też ocenę istoty człowieka i człowieczeństwa. Do odkrywania tego świata, podążania za intencją artysty, bądź indywidualnej interpretacji serdecznie wszystkich zapraszam – dodaje Szpinger.

Artysta został 318. Darczyńcą Muzeum Gdańska. Przekazany obraz będzie można zobaczyć na wystawie „Optikum Nowego Świata” w Ratuszu Głównego Miasta do 27 czerwca 2021 r.

Na wystawie prezentowanych jest łącznie 70 prac z okresu powstałych od I połowy XX wieku do 2021 roku, w tym kopia Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Udostępnione na wystawie obrazy cenionego poza Polską artysty obecnie przeważnie znajdują się w zbiorach prywatnych. Prace artysty znajdują się również zbiorach wielu muzeów w Stanach Zjednoczonych oraz w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku.

Włodzimierz Szpinger (ur. 1942 r. w Warszawie). Pierwszy obraz namalował w wieku 7 lat. Absolwent obecnej Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku (1972 r.). W swoim dorobku artysta ma wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych w galeriach i muzeach na kilku kontynentach. Jego malarstwo tworzy wiele prywatnych kolekcji. Sztuka Włodzimierza Szpingera mieści się w zakresie malarstwa sztalugowego, rysunku, grafiki, jak również akwareli i technik mieszanych. Podczas swych podróży artysta studiował klasyczne malarstwo holenderskie i włoskie, wykorzystuje zaobserwowane techniki w swoich dziełach olejnych, techniki sprawdzone i stosowane przez dawnych mistrzów w minionych wiekach.

info/foto/ Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: