Wystawa o Polskiej Macierzy Szkolnej w Gminie Trąbki Wielkie

100 lat temu rozpoczęła swoją działalność na terenie Wolnego Miasta Gdańska Polska Macierz Szkolna. Z tej okazji w Gminie Trąbki Wielkie odbyła się wystawa, poświęcona działalności Polskiej Macierzy Szkolnej na terenie dawnego Powiatu Gdańskie Wyżyny.

Na 13 tablicach oraz w dwóch gablotach, autorzy wystawy Bartosz Gondek oraz Marek Kozłow, przedstawią, w przystępny sposób, zarys historyczny tworzenia się, jak i działalności, polskich placówek szkolnych na terenie dzisiejszej Gminy Trąbki Wielkie. Oprócz samej genezy szkół, ochronek, a także bibliotek wiejskich, przedstawione zostały postaci legendarnych nauczycieli, którzy za swoją pracę, a także działalność na rzecz krzewienia polskości na tych terenach ponieśli ogromne ofiary, nawet te najwyższe. Wystawa zawiera także wprowadzenie w sytuację polityczną, warunki życia Polaków na terenie dzisiejszej Gminy Trąbki Wielkie. Otwarcie wystawy poprzedzone zostało krótkim wprowadzeniem i komentarzem autorów wystawy Bartosza Gondka i Marka Kozłowa.
Wernisaż wystawy odbył się w dniu 18 czerwca 2021 roku w sali Biblioteki Publicznej w Trąbkach Wielkich. Wystawa odwiedzi także szkołę oraz parafie w gminie Trąbki Wielkie.

foto/Aneta Duraj

Link do materiału filmowego z wydarzenia:

https://www.youtube.com/watch?v=FsWyqeIuOR0 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: