Jubileuszowa wystawa w Muzeum Zamkowym w Malborku

Muzeum Zamkowe w Malborku zaprasza na wyjątkową wystawę plenerową „Kamienie milowe 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku 1961-2021”, upamiętniającą jubileusz Muzeum, jednej z najważniejszych polskich instytucji muzealnych, której zbiory liczą dziś ponad 50 tys. muzealiów. Z przyjemnością informujemy, że z tej okazji, na prośbę Dyrektora Muzeum i wniosek Burmistrza Miasta Malborka, Rada Miasta Malborka przyjęła uchwałę o nadaniu nowej nazwy dla placu przed budynkiem recepcyjnym, który od 16 czerwca nosi miano Placu 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku.

To hołd złożony tym wszystkim, którzy przez 60-lat pracowali na rzecz Muzeum i wspierali je swoim zaangażowaniem, ofiarnością i kompetencjami. Wystawa jest okazją do wspomnień, a nazwa placu już na stałe będzie upamiętniała ich wysiłek. – komentuje Dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku, dr hab. Janusz Trupinda.

Jubileusz 60-lecia działalności Muzeum Zamkowego w Malborku (1961–2021) to szczególna okazja, by opowiedzieć szerszej publiczności, a przede wszystkim mieszkańcom Malborka, o trudzie podnoszenia z ruin zamku, najważniejszego z zabytków tego Muzeum.

Wystawa zwraca uwagę na ogrom prac wykonanych w zakresie odbudowy i konserwacji zespołu zamkowego oraz ukazuje ważniejsze osiągnięcia wystawiennicze – efekty żmudnego gromadzenia zbiorów, początkowo wspieranego finansowo przez Społeczny Komitet Odbudowy Zamku – a także prezentuje szeroko zarysowaną pracę na polu edukacji muzealnej. Opowiada kustosz Wiesława Połom-Jakubowicz, -kurator wystawy.

Wystawa „Kamienie milowe 60-lecia Muzeum Zamkowego w Malborku 1961-2021” dostępna będzie dla zwiedzających od 18 czerwca 2021 roku.

Wystawa plenerowa, fotograficzna uwidacznia drogę różnorodnych działań od „punktu zerowego” poprzez sukces wpisu na Listę Pomników Historii i Listę UNESCO, aż po czasy współczesne najbardziej sprzyjające prowadzeniu prac badawczych, naukowych i publikowaniu ich w różnej formie. To swego rodzaju ukłon i podziękowanie ogromnej grupie osób, często już nieznanych nawet choćby z imienia, które na przestrzeni 60 lat w różny sposób przyczyniały się do stworzenia obecnego kształtu zamku i muzeum w nim utworzonego - dodaje dr Barbara Pospieszna, kurator wystawy

Na 23 planszach umieszczone zostały 283 fotografie oraz informacje o odbudowie i konserwacji zespołu zamkowego, działalności wystawienniczej, o pracy nad pozyskiwaniem dzieł utraconych w wyniku działań wojennych, jak również o wzbogacaniu istniejących i tworzeniu nowych kolekcji poprzez zakupy, darowizny, przekazy. Wystawa prezentuje także projekty badawcze i wydawnicze Muzeum Zamkowego w Malborku oraz działania z zakresu edukacji muzealnej oraz popularyzatorskiej.

To krótkie „streszczenie” działalności Muzeum i zasygnalizowanie jubileuszu. Główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano na wrzesień bieżącego roku. – dodaje Dyrektor Muzeum.

info/Muzeum Zamkowe w Malborku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: