Muzeum Bursztynu, Dominikanie i Różaniec Hiszpana

Wiemy kiedy dokładnie otworzy się nowe Muzeum Bursztynu! Wiemy też nieco o nowej, niezwykłej wystawie i tajemniczym, bursztynowym „różańcu Hiszpana”.

Muzeum Gdańska przygotowuje się do otwarcia Muzeum Bursztynu! Już jutro o wszystkim dowiedzą się dziennikarze, a sale wystawowe Wielkiego Młyna otworzą się szeroko dla publiczności już 24 lipca. Wiemy już, że stałym elementem nowej ekspozycji w Muzeum Bursztynu będzie artefakt, związany z inną ważną wystawą, która debiutuje właśnie w Muzeum Gdańska, to tak zwany, „Różaniec Hiszpana”, czyli mający 500 lat różaniec z bursztynu, odkryty podczas badań wykopaliskowych w kościele św. Mikołaja w grobie anonimowego dominikanina.

– To jeden z najbardziej tajemniczych i najcenniejszych przedmiotów naszego klasztoru. Choć różańce stanowiły jeden z ważniejszych elementów wyposażenia grobowego, to okazy wykonane z bursztynu są niezwykle rzadkie. Nasz odkryto w trakcie eksploracji krypty pod dawnym kapitularzem klasztornym. Należał do pochowanego w tym miejscu dominikanina. Analiza zachowanych szczątków, w tym kości czaszki, umożliwiły ocenę cech osobniczych zmarłego. Niskiego, tęgawego, mężczyznę o lekko śniadej cerze, czarnych włosach i ciemnobrązowych oczach nazwaliśmy „Hiszpanem”. W tym roku różaniec został przekazany w depozyt do Muzeum Gdańska, do nowego Muzeum Bursztynu. Nie mogło go jednak zabraknąć podczas otwarcia wystawy towarzyszącej obchodom 800 lecia przybycia Dominikanów do Polski – mówił o. Michał Osek OP, przeor Klasztoru OO. Dominikanów w Gdańsku.

Wystawa opowiadająca o historii polskich Dominikanów będzie pokazywana w Muzeum Gdańska do 15 listopada 2021. Gdańsk jest, po Krakowie, Sandomierzu i Wrocławiu, jest jednym z pierwszych ośrodków dominikańskich w Polsce. Tutejszy klasztor został założony w 1227 r. i jest niewiele późniejszy od klasztorów w Bolonii, Paryżu, Pradze czy Oksfordzie. Historię i życie codzienne członków konwentu, od fundacji, poprzez burzliwe czasy reformacji, po kasatę w XIX wieku i powrót zakonników do miasta po II wojnie światowej przybliży około 200 eksponatów.

– Konwent gdański jest czwartym pod względem starszeństwa, ale od wieków był niezwykle prężnym ośrodkiem. Cieszę się z faktu, że to właśnie w Gdańsku, tą wystawą, inaugurujemy obchody 800-lecia naszej obecności w Polsce – mówił o. Paweł Kozacki (OP), prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. Po raz pierwszy dla publiczności. Wystawa będzie prezentowana od 15 lipca w Galerii Palowej i Sali Morskiej w Ratuszu Głównego Miasta, oddziale Muzeum Gdańska. Do 18 września br. wystawę będzie można zwiedzić codziennie, w godzinach 10:00-19:00. Kasy biletowe będą czynne do godz. 18:00.

(red.) oprac.bg fot. Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: