Muzeum Bursztynu otwarte

Dziękuję i wdzięczność to słowa, które bez końca pojawiały się podczas przedpremierowego pokazu Muzeum Bursztynu w Wielkim Młynie. Długoletni projekt dobiegł końca, a serce bursztynowego świata zabiło w Gdańsku z pełną siłą. Największa kolekcja bursztynu na świecie jest gotowa i czeka, aby swoją wyjątkowością zachwycić zwiedzających.

Na dzień przed wielkim otwarciem nowego oddziału Muzeum Gdańska, w Wielkim Młynie podsumowano drogę, jaką przeszło nasze miasto, aby stać się światową stolicą bursztynu. Stworzenie imponującej kolekcji zbiorów i przygotowanie dla niej reprezentatywnej siedziby nie mogłoby się odbyć bez zaangażowania, współpracy oraz finansowego wsparcia wielu instytucji.

– Czuję dzisiaj dumę i wdzięczność, wobec tych wszystkich, którzy przez ostatnie prawie 30 lat zrobili wiele, aby bursztyn stał się jednym z symboli naszego miasta. Mam także na myśli prezydenta Pawła Adamowicza. Ale dziękuję też tym wszystkim, którzy od początku wierzyli w tę ideę i wspólnie, konsekwentnie doprowadziliśmy do otwarcia tego muzeum.  Dziękuję także donatorom, bez których hojności i serca to muzeum w takim kształcie nie mogłoby powstać – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Daliśmy nowe życie największemu, średniowiecznemu młynowi w Europie, wierzę, że teraz na nowo będzie naszym powodem do dumy. Bądźmy, gdańszczanki i gdańszczanie, ambasadorem tego miejsca i naszego miasta. Życzę, aby muzeum się cieszyło taką popularnością, aby przed wejściem ustawiały się kolejki, a zbiory ciągłe rosły. Zapraszam do zwiedzania i do dumy z naszego miasta i z tego, że możemy i umiemy współpracować i wspólnie budować dobre rzeczy.

… niech świadczy o wielkości Gdańska

O wyjątkowości nowego muzeum oraz o tradycji bursztynnictwa w naszym regionie mówił także Mieczysław Struk, Marszałek Województwa Pomorskiego.

– To niezwykle ważny dzień dla Gdańska i Pomorza, bursztyn jest naszym złotem Bałtyku, który jest najbardziej znanym bogactwem świadczącym o wielkości Gdańska i Pomorza. To tutaj przed tysiącami lat szły legiony rzymskie w poszukiwaniu złota Bałtyku, dziś możemy powiedzieć z historycznego punktu widzenia, że bursztyn jest odnajdowany na wszystkich kontynentach, odnajdowany nawet w grobowcach faraonów  Jakże się z tego nie cieszyć, że powstaje takie fantastyczne miejsce, gdzie będziemy mogli pokazywać kunszt gdańskich rzemieślników, jak zmieniały się metody obróbki bursztynu i w jaki sposób przed tysiącami lat, tak i dziś bursztyn podkreśla piękno i urodę wszystkich tych, którzy chcą go nosić, wszystkich, którzy wierzą, że bursztyn przynosi szczęście. Dziękuję pani prezydent za kontynuację tej myśli, którą kilka lat temu rzucił prezydent Paweł Adamowicz, że bursztyn wymaga dobrej ekspozycji, wymaga prezentacji kunsztu rzemiosła gdańskiego, wymagana jest prestiżowa lokalizacja w stolicy bursztynu, jaką jest Gdańsk. Cytując Homera, który mówił o bursztynie, że są to paciorki złociste jak słońce, niech one rzeczywiście świadczą o wielkości Gdańska.

Dziękujemy za nowe Muzeum Bursztynu!

5 lat trwała droga, którą przeszło Muzeum Gdańska, aby przenieść dotychczasową siedzibę Muzeum Bursztynu z Zespołu Przedbramia do Wielkiego Młyna.

– Nadszedł dzień finalizacji niezwykle trudnej inwestycji, którą realizowaliśmy przez ostatnich 5 lat. Chcemy podziękować wszystkim tym, którzy pomogli nam w realizacji tego przedsięwzięcia i bez których ten projekt nie miał szansy na powodzenie. Jestem zobowiązany, aby wspomnieć także o śp. Pawle Adamowiczu, to za jego kadencji władze miasta uznały, że ten projekt ma szanse i może okazać się sukcesem – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska – W ostatnich godzinach przygotowań przypomniała mi się pewna myśl, jaką wypowiedział Henry Ford: „Połączenie sił to początek, pozostanie razem to postęp, wspólna praca to sukces”. Nasz projekt potwierdza zasadność tej tezy. Chciałbym, aby to miejsce stało się, tak jak slogan promujący nasze dzisiejsze działania, aby był to jeden z najważniejszych punktów tworzących centrum świata bursztynu, które znajduje się w naszym ukochanym mieście.   

Nowe Muzeum Bursztynu zostało zrealizowane dzięki dotacji celowej Gminy Miasta Gdańska, a także dwóm dofinansowaniom Unii Europejskiej. 

Łączy nas bursztyn

Nowe Muzeum Bursztynu powstało również dzięki współpracy z Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie w ramach projektu „Połączeni Bursztynem” zrealizowanym w programie unijnym Polska-Rosja 2014-2020. W imieniu strony rosyjskiej głos zabrał Sergey Semenov – nowy konsul generalny Rosji w Gdańsku.

– Dzisiejsze wydarzenie jest naprawdę wyjątkowe z co najmniej dwóch powodów. Po pierwsze bursztyn jest kamieniem bardzo rzadkim, fenomenalnym, a więc Muzeum Bursztynu również. Niewiele jest miast na świecie, które mogłyby pochwalić się tym, że mają u siebie muzeum bursztynu. Cieszę się bardzo, że Gdańsk należy do tej wąskiej grupy wybranych, czego miastu i pani prezydent serdecznie gratuluję. Po drugie, dzisiejsze spotkanie ma wymiar międzynarodowy. Pomyślna realizacja wspólnego rosyjsko-polskiego projektu „Połączeni bursztynem” dała ten wspaniały wynik, że stoimy dzisiaj tutaj i zamierzamy otworzyć Muzeum Bursztynu w Gdańsku.

Wsparcie Unii Europejskiej

Termomodernizację Wielkiego Młyna zrealizowano dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, a wystawę stałą - dzięki Programowi Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020. 

– Bardzo się cieszę, że finanse europejskie mogły wspomóc taki piękny obiekt i taka piękną wystawę. Pamiętam, jak była konferencja otwierająca, widzieliśmy ten budynek bez tego nowego wystroju i bez tych modernizacji. Dzisiaj jest to piękny budynek, w którym prezentowane są bursztynowe eksponaty. Proces dochodzenia do tego, żeby otrzymać dofinansowanie jest bardzo skomplikowany i trudny. Zaangażowanych jest dużo różnych instytucji oraz, co dla mnie niezwykle ważne, bardzo wiele osób. W związku z tym chciałbym przede wszystkim podziękować członkom komitetu monitorującego programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja, którzy podjęli taką decyzję, aby dofinansować ten projekt. Instytucji zarządzającej – Ministerstwu Funduszy i Polityki Regionalnej oraz moim koleżankom i kolegom ze wspólnego sekretariatu. Chciałbym też podziękować partnerom projektu, a więc Muzeum Gdańska, Muzeum Bursztynu w Gdańsku, ale też pracownikom Muzeum Światowego Oceanu w Kaliningradzie – mówi dr Leszek Buller, dyrektor Centrum Projektów Europejskich.

Muzeum powstało dzięki darczyńcom

Po 15 latach dzia­łal­no­ści w Zespole Przed­bra­mia Muzeum Bursz­tynu prze­niosło się do Wiel­kiego Młyna na Sta­rym Mie­ście - naj­więk­szego młyna śre­dnio­wiecz­nej Europy. Jutro, 24 lipca, o 10:00 nową wystawę stałą otworzą pierwsi zwiedzający.

– Z ogromną radością, ale nie ukrywam, że również z lekką tremą zapraszamy Państwa do naszej stałej siedziby Muzeum w Wielkim Młynie. Czekaliśmy na to ponad 20 lat. Muzeum zostało powołane z inicjatywy bursztynników, a Ci na inicjatywie nie poprzestali, ale także wsparli nas swoimi darami i przekazami, za co dziękuje. 40 procent naszej kolekcji pochodzi z darów, przekazów od osób prywatnych i firm, za co dziękuje i to bardzo ważne, że w Gdańsku mamy obecnie jedną z największych kolekcji bursztynu na świecie – mówiła Renata Adamowicz, kierownik nowego Muzeum Bursztynu – Chciałbym również podziękować za przyjęcie zaproszenia na otwarcie i inaugurację naszej sali wystaw czasowych, twórcom wystawy " Biżuteria z komunikatem". Jest to 19 edycja tej wystawy, która miała miejsce nie tylko w Polsce, ale także w Londynie czy Pekinie. Prezentowanych jest ponad 300 prac ponad 130 artystów.

Partnerem Głównym Weekendu Otwarcia nowego Muzeum Bursztynu oraz Bursztynowego Weekendu są Międzynarodowe Targi Gdańskie i Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

info/foto/Muzeum Gdańska

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: