Dzień Osadnika zobacz rekonstrukcyjny przemarsz całego miasta

Nowy Dwór Gdański, Dzień Osadnika, przemarsz, Żuławy, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Już wkrótce czeka nas kolejna, ósma już edycja jednej z najciekawszych imprez o charakterze odtworzeniowym na Pomorzu. To nowodworski „Dzień Osadnika”, którego tematem będzie muzyka.

Mieszkańcy Nowego Dworu i Żuław, oraz Żuławski Park Historyczny zapraszają 25 września, by wspólnie wspominać przodków, którzy odważyli się tuż po wojnie przyjechać na Żuławy aby przywrócić je do życia - W tym roku tematem święta jest muzyka. Pierwsze zabawy, słuchanie polskiego radia dawały osadnikom poczucie normalności, odrobinę wytchnienia od ciężkiej pracy i codziennych trosk- mówi Mariola Mika, kierownik Żuławskiego Parku Historycznego. - Polska muzyka była źródłem dumy, radości i wzruszenia.

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.30 na stacji Żuławskiej Kolei Dojazdowej w Nowym Dworze Gdańskim. Tam rekonstruktorzy z Samodzielnej Grupy Odtworzeniowej "Pomorze", wraz z przebranymi w stroje z epoki mieszkańcami, przedstawią inscenizację przybycia na Żuławy osadników po 1945 roku. Następnie, uczestnicy żuławskiego święta ruszą przez miasto pod Żuławski Park Historyczny, gdzie czekać będzie reszta zaplanowanych atrakcji. Po przemarszu i pamiątkowym zdjęciu organizatorzy zapraszają na występ Kapeli Osadniczej, tańce oraz wspólne śpiewanie piosenek z lat wojennych i powojennych. Zachęcają również do przyniesienia ze sobą osadniczych przekąsek. Dań, smakołyków które pamiętamy ze swojego dzieciństwa. Przypomnijmy, Dzień Osadnika to święto zainicjowane przez Stowarzyszenie Miłośników Nowego Dworu Gdańskiego - Klub Nowodworski. Wydarzenie ma służyć wszystkim mieszkańcom, jako pretekst do wspólnego pochylenia się nad trudną historią Żuław. Co roku organizatorów wspierają Gmina Nowy Dwór Gdański, Samodzielna Grupa Odtworzeniowa „Pomorze”, Żuławski Ośrodek Kultury oraz wiele innych żuławskich firm, organizacji, instytucji, a także osób prywatnych.

Program VIII Dnia Osadnika:

11:30 - 12:00 - Inscenizacja przybycia na Żuławy osadników po 1945 r. w

wykonaniu Samodzielna Grupa Odtworzeniowa "Pomorze" (Stacja Żuławskiej

Kolei Dojazdowej, ul. Dworcowa 29)

12:00 - 12:30 - Przemarsz osadników z udziałem mieszkańców przebranych w

stroje z epoki i grupy SGO Pomorze (ulicami Dworcową, Obrońców Westerplatte, Sikorskiego, Wejhera i Kopernika do Żuławskiego Parku Historycznego)

12:45 - Pamiątkowe zdjęcie grupowe

13:00 - Występ Kapeli Osadniczej oraz wspólne śpiewanie piosenek z czasów wojennych i powojennych

(Red.) Żuławski Park Historyczny, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl. fot ŻPH

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: