Kto wyremontuje kultowy gdański sierociniec z 1699 roku?

Dom Sierot, sierociniec, Gdańsk, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Gdańsk szuka chętnych na konserwację obiektów dawnego, kultowego Zespołu Sierocińca przy ul. Sierocej. Zaraz przetarg!
 
Od lat mówi się, że na terenie dawnego Zespołu Sierocińca powstanie w przyszłości oddział Gdańskiej Galerii Miejskiej, w którym odbywać się będą m.in. działania przybliżające twórczości wywodzących się z Gdańska artystów. Program nowego oddziału GGM obejmie również działalność edukacyjną i popularyzatorską w zakresie sztuk plastycznych i literatury. Inwestycja, zapisana w Wieloletnim Funduszu Inwestycyjnym  będzie podzielona na dwa etapy. Przetarg, który zostanie ogłoszony dotyczy pierwszego etapu prac. Koncentrować się one będą na wzmocnieniu konstrukcji i posadowienia budynku głównego oraz budynku bocznego wraz z pracami archeologicznymi i konserwatorskimi. Ponadto przewidziano remont połaci dachu, montaż okien i drzwi, wyburzenia tkanki architektonicznej niemającej charakteru zabytkowego wewnątrz budynków oraz wykonanie nowych tynków i izolacji, a także niezbędne przyłącza instalacji podziemnych.
Sierociniec to bez wątpienia jeden z najciekawszych, oryginalnie najstarszych i najbardziej klimatycznych zabytków ścisłego centrum Gdańska. To też świadek walk, jakie miały miejsce tuż obok, o Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku. Otwarto go 7 grudnia 1699 roku.  Powstał  zaś według projektu Barthela Ranischa. Od roku 1788 opiekował się wyłącznie ubogimi nieletnimi. Główny budynek początkowo miał na parterze: przedsionek, izby jałmużniczą, kobiet, chorych, dziewcząt, na piętrze: izbę prowizora, jadalnię oraz szkołę, a na poddaszu pomieszczenia gospodarcze i mieszkanie zarządcy.
(Red.) oprac bg fot: UM Gdańsk

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: