Wypięknieje niezwykły Pałac rodu Dohnów

To wiadomość na którą czekali tak miłośnicy zabytków jak i koneserzy sztuki. Pałac Dohnów w Morągu, w którym znajduje się największa kolekcja malarstwa flamandzkiego na Pomorzu, przejdzie poważną modernizację. Ostatnia miała miejsce ponad 30 lat temu.

Pałac Dohnów i eksponowana w jego murach kolekcja to miejsce niezwykle spektakularne, a zarazem zupełnie nie znane. Tym czasem każdy kto tam trafi, wyjeżdża zachwycony. Mimo ogromnego uroku i potencjału, oraz przemiłęgo personelu (odwrotnie do nieodległego, prywatnego zamku krzyżackiego) , zamek, aby spełniał obecne standardy, wymagał już inwestycji, które właśnie nadchodzą. 30 września zawarta została umowa o dofinansowanie projektu „Termomodernizacja pałacu Dohnów – siedziby Muzeum im. J.G. Herdera w Morągu” w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego na lata 2014-2020, współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, pomiędzy Województwem Warmińsko-Mazurskim a Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Projekt przewiduje docieplenie ścian, podłogi i dachu, wymianę okien i drzwi na stolarkę energooszczędną, wymianę instalacji c.o. oraz grzejników, kompleksową modernizację instalacji c.w.u. oraz wymianę oświetlenia wewnętrznego na energooszczędne i wszelkie niezbędne prace związane z instalacją elektryczną. Całkowita wartość projektu wynosi 4 973 415,67 zł, z czego dofinansowanie na jego realizację to 3 297 499,97 zł. Pałac Dohnów w Morągu wybudowano został w latach 1562–71 w stylu barokowym, jako miejska rezydencja pruskiego rodu szlacheckiego zu Dohna. Przez lata był wielokrotnie przebudowywany. Najbardziej gruntownie po pożarze z roku 1697. W 1945 roku poważnie zrujnowany, doczekał się odbudowy na przełomie lat 70 – tych i 80 – tych XX wieku. Obecnie mieści się w nim Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera, będące oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie.

(Red.) oprac. Bartosz Gondek fot Muzeum Warmii i Mazur

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: