Krymskie złoto wraca na Ukrainę

Sąd apelacyjny w Holandii orzekł, że kolekcja starożytnych krymskich przedmiotów powinna zostać zwrócona państwu ukraińskiemu.

Przedmiotem sporu między władzami Ukrainy i czterema muzeami na zaanektowanym przez Rosję Krymie jest zbiór blisko dwóch tysięcy scytyjskich, greckich i rzymskich eksponatów. W czasie rosyjskiej aneksji Krymu w marcu 2014 roku kolekcję prezentowało uniwersyteckie muzeum archeologiczne Allarda Piersona w Amsterdamie w ramach wystawy "Krym: złoto i tajemnice Morza Czarnego".

Po zamknięciu ekspozycji w sierpniu 2014 roku pojawił się problem, komu Holandia powinna zwrócić eksponaty, pochodzące nie tylko z Krymu, ale również z muzeum w Kijowie.

Kwestią zajął się holenderski sąd, który w 2016 roku orzekł, że tylko państwa mogą się domagać zwrotu dóbr kultury. Muzea na Krymie odwołały się od tej decyzji. Teraz holenderski sąd apelacyjny ponownie przyznał rację Kijowowi.

info/foto:PAP

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: