Postać księdza Józefa Waląga doczekała się filmu dokumentalnego. Premiera 11 listopada.

W dniu 11 listopada w Pruszczu Gdańskim w Kinie na Bursztynowym Szlaku o godz. 16.30 odbędzie się premiera filmu „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał”. Dokument traktuje o wieloletnim proboszczu parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim – księdzu Józefie Walągu, jego działalności w szeregach Armii Krajowej, Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość, a także o prześladowaniach, jakich był ofiarą w latach PRL. Film jest pełen wspomnień osób najbliższych księdzu Walągowi oraz mieszkańców Pruszcza Gdańskiego.

– Nad takimi biografiami trzeba nieustannie pracować. Z biegiem lat nie wystarczy ulica książka czy wystawa. Pamięć musi być ciągle żywa. Stąd wspólny pomysł na film – mówi Bartosz Gondek, historyk, regionalista, kierownik Referatu Ekspozycji i Dziedzictwa Urzędu Miasta Pruszcz Gdański.

– To było ogromne wyzwanie – mówi Aneta Duraj, producent filmu – W trakcie realizacji spotkaliśmy się z ogromną życzliwością wielu osób, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni. To piękna przygoda – móc chodzić po czyichś śladach i poznawać daną osobę w dość nieoczywisty sposób.

– Niełatwo opowiedzieć w czterdziestu minutach historię życia kogoś, kogo życiorys mógłby posłużyć za scenariusz całkiem niezłego filmu akcji – mówi Karolina Łucja Białke, autorka scenariusza – Ksiądz Józef Waląg to postać warta przybliżenia ale też przypomnienia dzisiejszemu młodemu i trochę starszemu pokoleniu pruszczan. Wielu z nich znało i do dziś pamięta pruszczańskiego duszpasterza, nie zdając sobie jednocześnie sprawy z bogactwa jego przeżyć, dokonań i doświadczeń.

– Powstała już książka, wystawa, a teraz czas na film. Trudno się dziwić, bo życiorys ks. Waląga stanowił niemalże gotowy scenariusz. Pełen dramatycznych decyzji i zwrotów akcji. Jako Instytut Pamięci Narodowej cieszymy się, że Pruszcz Gdański od lat pamięta o wieloletnim proboszczu, który stanowił i stanowi ważny punkt odniesienia dla kolejnych pokoleń mieszkańców. Cieszymy się, że mogliśmy partycypować przy tym projekcie” – mówi dr Jan Hlebowicz, historyk, publicysta, rzecznik prasowy IPN Gdańsk

Kim był ksiądz Józef Waląg?

Ks. Józef Waląg (1910-1997) urodził się w małopolskiej wsi Moszczenica. Od 1942 r. był kapelanem ZWZ-AK. W parafii Łukawiec organizował samoobronę przed Ukraińską Powstańczą Armią. Od stycznia 1946 r. należał do Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość. Był więziony przez komunistyczne władze. Pod zmienionym nazwiskiem wyjechał do Gdańska. Został dyrektorem zwalczanego przez komunistów kościelnego Caritasu. Związany z parafiami w Gdańsku-Oliwie, Sopocie, Pszczółkach, Koźlinach i Krzywym Kole. Przez dekady współtworzył życie religijne i społeczne w Pruszczu Gdańskim.

Film powstał w ramach projektu Fundacji Kulturalne Pomorze „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał”. Produkcji podjęła się Północna.TV. Partnerami Fundacji w realizacji tego przedsięwzięcia byli: IPN Oddział w Gdańsku, Miasto Pruszcz Gdański, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim.

Wstęp wolny. Obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Liczba miejsc w kinie jest ograniczona ze względu na obostrzenia i wynosi 75.

Partnerami medialnymi są Północna.TV oraz www.strefahistorii.pl

Dofinansowano ze środków Funduszu Patriotycznego.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: