Rosjanie grożą zniszczeniem cmentarza polskich oficerów w Katyniu

Urzędnicy ze Smoleńska i lokalni działacze przywieźli ciężki sprzęt na Polski Cmentarz Wojskowy w Katyniu i zagrozili zniszczeniem go w odpowiedzi na „wyburzenie sowieckich pomników w Polsce”. Zorganizowali także petycję, by raz na zawsze rozwiązać „kwestię katyńską” -  napisał na Twitterze Tadeusz Giczan. 

Polski Cmentarz Wojenny w Katyniu został wzniesiony w latach 1999–2000. Jest tam pochowanych 4421 oficerów i podchorążych Wojska Polskiego. Zbrodnię w Katyniu Sejm RP określił mianem ludobójstwa. Była masowym mordem ponad 20 tysięcy obywateli Polski, a ok. połowa ofiar była oficerami. Większość z nich zginęła od strzału w tył głowy wykonanego z broni krótkiej. Niemal do upadku Związku Radzieckiego Rosja unikała odpowiedzialności za zbrodnię, dopiero w 1990 roku przyznając, że była to „ciężka zbrodnia stalinizmu”. Wiele szczegółów mordu wciąż pozostaje nieznanych.

Film z ciężkim sprzętem podjedżającym pod cmentarz jest tu:

https://twitter.com/i/status/1514894841309708295

foto/wikipedia

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: