Chiński serwis wrócił do Muzeum - Zamku w Łańcucie

XVII-wieczny porcelanowy serwis, który cesarz chiński podarował Janowi III Sobieskiemu, wrócił do muzeum w Łańcucie, czyli do domu. To przykład działania polskiego muzealnictwa i polskiego państwa – powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na konferencji prasowej połączonej z prezentacją nowych nabytków Muzeum-Zamku w Łańcucie.
 
Muzeum – Zamek w Łańcucie wzbogacił się o niezwykle cenne dzieła sztuki – cztery talerze i jeden półmisek z chińskiej porcelany. Pochodzą one z dawnej łańcuckiej kolekcji, o czym świadczą widniejące na nich przedwojenne sygnatury Zamku Łańcuckiego. Stanowią fragment dawnego serwisu z okresu Kang-xi (1662-1723), który był darem cesarza Chin dla króla Jana III Sobieskiego. Król podarował je Czartoryskim, a do Łańcuta sprowadzone zostały w 2. połowie XVIII w. przez jego ówczesną właścicielkę – Izabellę z Czartoryskich Lubomirską.
 
Serwis składał się z ponad stu sztuk. Przed wojną eksponowany był w oszklonych szafach stojących w Korytarzu Północnym I piętra zwanym Białym. Część dużych półmisków i talerzy była rozwieszona na ścianach Wielkiej Jadalni, tuż obok Sali Balowej. Przedstawione zostały na nich rycerskie gonitwy konne przed trybuną mikada. Uważano, że podobnego serwisu nie posiada żaden najbogatszy zbiór w Europie.
 
Talerze i półmisek z tej kolekcji udało się zakupić na aukcji w Galerii w Londynie. Jeśli tylko na rynku pojawią się inne rzeczy z tej kolekcji, będziemy je dokupować, aby w jak największym stopniu mogła zostać ona odbudowana – zadeklarował wicepremier Gliński.
 
Zakup elementów chińskiego serwisu został dofinansowany z budżetu państwa w kwocie ponad 399,6 tys. zł.
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: