Miecze Europy na Zamku w Gniewie

Wystawa „Miecze Europy” to jedyna taka ekspozycja, ukazująca pełną historię i symbolikę miecza poprzez 3400 lat, od jego powstania w epoce brązu do wieku XVII, kiedy przekształcił się w inne rodzaje broni. Nowoczesna i estetyczna w formie, przemyślana i spójna w treści. Otwarcie zaplanowano na 15 czerwca 2022 roku w Domu Bramnym w Gniewie.
 
 
Zwiedzając wystawę, będziemy mogli się zapoznać z ewolucją technologii wykonania, kształtu, rozmiaru i sposobów użycia mieczy, symboliką i rytuałami związanymi z mieczem, sylwetkami najsławniejszych mieczy w historii oraz procesami i etapami powstawania głowni damascenizowanej.
 
Na wystawie będziemy mogli zobaczyć wybór ok. 60 kopii mieczy wykonanych z brązu, żelaza i stali, instalacje przestrzenne „Węzeł gordyjski”, „Ekskalibur” i „Miecze grunwaldzkie”, eksponaty uzupełniające, pancerze i tarcze oraz filmy edukacyjne.
 
Filmy, które uzupełnią ekspozycję:
„Śmiertelne wzory wijące się niczym gałązki, czyli o produkcji miecza dziwerowanego” – sceny kostiumowo-historyczne, zapis procesu wykuwania miecza w kuźni, wywiady ze specjalistami.
„Ciąć, rąbać i kłuć, czyli z mieczem przez tysiąclecia” – rozmowa Igora Górewicza i Philipa Burthema (konsultant filmowy, odtwórca jarla Jomsvikingsa), pokazowe walki szermierzy w strojach historycznych.
 
info/foto/Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: