1 września w Gdańsku. Obchody na Westerplatte i nie tylko

Już 83 lata mijają od wybuchu II wojny światowej. Uroczystości państwowe odbyły się o świcie na Westerplatte następnie w czterech punktach Gdańska odbędą się uroczystości, z których największa zaplanowana jest w południe na placu Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Dodatkowo na 2 września zaplanowano otwarcie wystawy tematycznej w Muzeum Gdańska.

O godz. 4.45 rozpoczęły się uroczystości na Westerplatte z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

– Po raz kolejny, od dziesięcioleci o poranku 1 września spotykamy się tutaj, na Westerplatte. My Polacy i nasi goście. Spotykamy się, by wspomnieć, upamiętnić, oddać hołd pomordowanym i poległym, a także po raz kolejny ostrzec świat, by nigdy nie powtórzyło się już to, co było najstraszliwszym kataklizmem XX wieku – powiedział Andrzej Duda.

Zgodnie z tradycją poranne obchody rozpoczęły się dźwiękiem syren alarmowych, tuż przed 4.45, bowiem o tej godzinie 1 września 1939 r. nastąpił niemiecki atak na polską Wojskową Składnicę Tranzytową, ulokowaną na gdańskim półwyspie. Podczas uroczystości sztafeta pokoleń zapaliła Znicz Pokoleń. Następnie odczytano apel pamięci i oddano 12 salw armatnich.

Co jeszcze w Gdańsku?

Po Westerplatte, 1 września odbędą się inne uroczystości, przygotowane przez Miasto Gdańsk. Ich program jest następujący:

  • godz. 9:00 (transmisja on-line na www.gdansk.pl). Tablica upamiętniająca harcmistrza Jana Ożdżyńskiego, budynek Dyrekcji Kolei, ul. Dyrekcyjna 2-4. Odtworzenie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej, przemówienia oficjalne, złożenie wieńców i zapalenie zniczy
  • godz. 10:00. Tablica upamiętniająca Polaków torturowanych i zamęczonych w pierwszych dniach II wojny światowej, dawna Victoriaschule, budynek Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Kładki 2. Przemówienia oficjalne, modlitwa, złożenie wieńców i zapalenie zniczy
  • godz. 12:00 – 13:15 (transmisja on-line na www.gdansk.pl). Uroczystość na Placu Obrońców Poczty Polskiej 1/2. Złożenie meldunku o gotowości pododdziałów do rozpoczęcia uroczystości, odegranie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej, przemówienia oficjalne, Apel Pamięci, złożenie wieńców i zapalenie zniczy u stóp Pomnika Obrońców Poczty Polskiej, odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego przez Orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej, złożenie meldunku o zakończeniu Uroczystości.
  • godz. 13:30 – 14:30 (transmisja on-line na www.gdansk.pl). Uroczysta msza św. na Placu Obrońców Poczty Polskiej w intencji poległych bohaterskich obrońców Poczty Polskiej. Po zakończeniu mszy św. poczęstunek z kuchni polowej.
  • godz. 17:00 (transmisja on-line na www.gdansk.pl). Cmentarz Ofiar Terroru Hitlerowskiego – Pomnik Bohaterów Zaspa, ul. Bolesława Chrobrego. Wspólne odśpiewanie hymnu państwowego Rzeczypospolitej Polskiej z udziałem Cappelli Gedanensis, wystąpienia oficjalne, modlitwa, uroczyste złożenie wieńców i zapalenie zniczy, wiązanka pieśni patriotycznych w wykonaniu Cappelli Gedanensis.

Charakter obchodów głównych mają uroczystości na Placu Obrońców Poczty Polskiej.

– Gorąco zachęcamy Gdańszczanki i Gdańszczan, by przyszli na główne obchody miejskie, które rozpoczną się w południe – mówi Maciej Kukla. – Będzie to uroczystość z udziałem wojskowej kompanii reprezentacyjnej, orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej. Potem: Msza Polowa. Po zakończeniu uroczystości organizatorzy zapraszają na poczęstunek z kuchni wojskowej: będzie można zjeść grochówkę, wypić kawę, herbatę, napić się czegoś chłodnego. 

Podczas uroczystości na  Placu Obrońców Poczty Polskiej przemawiać będzie prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz i – według wstępnych ustaleń – weteran Powstania Warszawskiego, kawaler krzyża Virtuti Militari. 

83. rocznica tragedii 1 września przypomina o początku II wojny światowej. Już za kilka dni będzie można uczestniczyć w wydarzeniu, które opowiada o tym, jak wojna zmieniła rzeczywistość w naszym mieście. W piątek, 2 września, odbędzie się wernisaż wystawy czasowej Muzeum Gdańska pt. „Wolę o tym nie mówić”. Tożsamość gdańszczan, a powojenna rzeczywistość.

foto/prezydent.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: