Mieczysław Jałowiecki bardzo ważny powrót do Gdańska

żródło: Gedanopedia Mieczysław Jałowiecki, Gdańsk, Wolne Miasto Gdańsk, Srebrzysko, www.polnocna.tv,
Każdy ponowny pochówek Polaka aktywnie działającego w Wolnym Mieście Gdańsku jest lokalnie bardzo ważny. Ten jednak jest istotny w sposób szczególny. Jutro na Cmentarzu Centralnym Srebrzysko pochowani zostaną: Mieczysław Jałowiecki, wraz z żoną Zofią z Anieli z Romockich Jałowiecką. To dzięki Mieczysławowi Jałowieckiemu Polska przed wojną zyskała Westerplatte.
Bartosz Gondek
Mieczysław Jałowiecki  działał na terenie Wolnego Miasta tylko dwa lata, mimo to jego zasługi dla polskości w Wolnym Mieście Gdańsku są ogromne. Arystokrata, agronom, dyplomata. Pierwszy delegat Rządu Polskiego w Gdańsku. Po zakończeniu I wojny światowej koordynował działania aprowizacyjne w Gdańsku oraz pozyskiwanie dla Polski licznych terenów i nieruchomości. Dzięki jego staraniom na Westerplatte wykupiono kluczowe nieruchomości, które weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Jego misja w Gdańsku skończyła się jesienią 1920 roku. Nie chcąc być dalej uczestnikiem gierek politycznych, opuścił służbę państwową. Od 1923 roku gospodarował w majątku pod Kaliszem. We wrześniu 1939 roku wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie po wojnie osiadł, pisząc. Zmarł 10 marca 1962 w Beckenham pod Londynem, gdzie został pochowany. W chwili śmierci cały jego majątek stanowiła kwota 63 funtów i kufer, w którym trzymał rzeczy najcenniejsze. Były tam historyczne dokumenty oraz szesnaście tomów wspomnień. Niezwykłych, będącą jedną z najbardziej pasjonujących lektur, jakie może przeczytać miłośnik polskiej historii. Pamiętników, których każde wydanie jest bestsellerem.
Z inicjatywy rodziny
 Sprowadzenie do kraju szczątków Mieczysława Jałowieckiego odbywa się z inicjatywy rodziny. Projekt uzyskał wsparcie finansowe ze strony Premiera Mateusza Morawieckiego i realizowany jest od kilku miesięcy przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku oraz Fundację Polscy Patrioci. W uroczystościach pogrzebowych weźmie udział prawnuk i ostatni z rodu – Andrzej Jałowiecki, przez całe życie mieszkaniec Australii, który cztery lata temu osiadł w Gdańsku Oliwie. To kolejny, po Admirale Unrugu i Westerplatczykach, ważny, historyczny i zarazem ponowny pogrzeb jaki ma miejsce w Trójmieście. Ten jest ciekawy jeszcze z jednego powodu. Odbywa się w zasadzie bez jakichkolwiek kontrowersji i niepotrzebnych sensacji, prawie kameralnie, wzbudzając tylko pozytywne komentarze po każdej stronie trójmiejskiej sceny politycznej. Dokładnie tak, jakby chciał tego sam Jałowiecki.
 
Program uroczystości:
9:00 Msza święta w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku.
10:30–11:00 Przejazd konduktu pogrzebowego na cmentarz.
11:15 Uroczystości pogrzebowe (przemówienia zaproszonych gości, złożenie urn do grobu, złożenie wieńców).
(Red.Bartosz Gondek.) fot.Gedanopedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: