Jedyne zdjęcie dworu z Będzieszyna

Będzieszyn, Pruszcz Gdański, Powiat Gdański, www.strefahistorii.pl, www.polnocna.tv

Niegdyś bogate majątki, dziś głównie czworaki, resztki parków i czasami obory. Po dumnych majątkach w Wojanowie, Świnczu, czy Będzieszynie, zachowały się zaledwie wspomnienia. W przypadku Wojanowa i Świncza także sporo fotografii. A jak wyglądał Będzieszyn? Wiemy to zaledwie z jednej fotografii.

Będzieszyn to dziś niewielka wioska pod Pruszczem Gdańskim, żyjąca w cieniu wielkich hal magazynowych Pannatoni i Żabki. Tymczasem do 1945 roku funkcjonował tu całkiem prężny majątek a podczas wojny w znajdującej się tutaj cegielni, przetrzymywano gdańskich Żydów a potem Polsków i Francuzów. Dziś po majątku pozostała cegielnia, dawny park,. Po dworze nie śladu. Co więcej, przez wiele lat nie było wiadomo jak wygląda. Dziś prezentujemy w całej okazałości, z obu stron, pocztówkę na której możemy go zobaczyć. Według jej właściciela, Pana Adama, pasjonata historii z Pruszcza Gdańskiego, który udostępnił ją historykom w Domu Wiedemanna. Kartkę nadano najprawdopodobniej w przynależnym do urzędu pocztowego w Pruszczu Gdańskim, punkcie pocztowym w Wojanowie, była zaś ona adresowana do małżeństwa lekarzy z Sopotu. Pocztówka datowana jest na rok 1916, jednakże sądząc po ubiorze postaci, samo zdjęcie może być starsze.
Dwór w swojej architekturze dość zaskakujący, jak na nasz region. Bardziej kojarzy się nam z modą na eklektyczne rezydencje, jaka w połowie XIX w. zapanowała przede wszystkim na Śląsku. Kim była natomiast widoczna na pierwszym planie postać? Jeśli miałby to być właściciel majątku, to był nim w tym czasie Oskar Quittenbaum, który nabył Będzieszyn w roku 1897 i jako właściciel figurował jeszcze w spisie mieszkańców powiatu Gdańskie Wyżyny z roku 1927.
(Red,) oprac.BG fot Dawny Pruszcz Dom Wiedemanna Krótka 6

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: