Znany Youtuber kupił zapomniany prywatny odrzutowiec Elvisa Presley’a

Elvis Presley, samolot, aukcja, Mecum Actions, Rock &Roll, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

W styczniu, na aukcji samochodów, sprzedano odrzutowiec Presley-a. Na głośnej aukcji była obecna była żona Elvisa, Priscilla Presley. Nieco zdewastowany i stojący od kilkudziesięciu lat na pustynnym lotnisku Lockheed 1329 JetStar z 1962 roku zmienił właściciela za 260 000 dolarów!

Bartosz Gondek

– Elvis kochał samoloty i to był jeden z nich – powiedziała przed aukcją Priscilla – Cieszę się, że tu jestem. Dzisiaj Elvis, gdyby żył, obchodziłby 88. urodziny. Styczniowa licytacja wystartowała od 100 000 dolarów. Ostatecznie stanęło za 260 000 $ z przywołania telefonicznego.  Samolot licytowany był zdalnie za pośrednictwem domu aukcyjnego Mecum Auctions z Wisconsin, ponieważ przez prawie 40 lat stał pod gołym niebem na pustynnym lotnisku Roswell International Air Center w Nowym Meksyku. Co ciekawe, sprzedający oddał samolot ze stratą ponieważ w 2017 roku kupił go za  430 000 dolarów. W środowisku zamożnych wielbicieli gadgetów po królu Rock and Rolla zawrzało, ponieważ rok temu za więcej sprzedano sportowe coupe Elvisa, marki Stutz Blackhawk. Rychło okazało się, że telefonicznym licytantem okazał się James Webb, youtuber i entuzjasta zabytkowych samolotów. Oprócz samolotów ze swojej kolekcji, Jim naprawia także na zlecenie porzucone samoloty, przywracając je do życia. W marcu nowy właściciel dokonał dokładnego przeglądu zapomnianego odrzutowca. Nie udało się go uruchomić, ponieważ ma zdemontowane silniki. Okazało się jednak, że po podłączeniu zasilania, większość systemów pokładowych powróciła do życia. Mimo drobnych braków działać zaczął kokpit, światła do lądowania i kołowania, a także telewizor i kuchenka mikrofalowa. Doskonale zachowało się tez wnętrze, które zaprojektowano w stylu Elvisa, składające się z czerwonej aksamitnej tapicerki, czerwonego dywanu, szlachetnego drewna i złotych wykończeń. Na koniec warto wspomnieć, że Elvis kupił pomarańczowo – srebrnego JetStara w 1976 roku, rok przed śmiercią, za 840 000 dolarów. Dziś byłoby to 4,4 miliona amerykańskich „zielonych”.

(Red.) Bartosz Gondek fot: Mecum Auctions

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: 

Artykuł na Północnej.tv: 

https://polnocna.tv/historia/znany-youtuber-kupil-zapomniany-prywatny-odrzutowiec-elvisa-presleya/?fbclid=IwAR05h-u1zui1XpjekTIWn5vVAf_TN-1K8u3e4cn2r1YJPc1auCCvmToFTMo