Zagraj na retro komputerach w Pruszczu Gdańskim

Dom Wiedemanna, komputery, retrogaming, Pruszcz Gdański, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Hobby, pasja, a nawet sposób na życie – retrogaming, czyli hołd składany starym komputerom i klasycznym grom. Jeszcze przez dwa dni w Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim

Od wtorku 6 lutego na 1. piętrze Domu Wiedemanna, na fanów dawnych technologii czeka sala wypełniona klasykami z lat 70., 80. i 90. Atari, Commodore, Amigi, Amstrady, Spectrumy i kolekcja retro eksponatów znalazły się w Domu Wiedemanna dzięki współpracy z Pomorskim Muzeum Motoryzacji i Techniki z Gdyni. 

Video-rozrywka to przede wszystkim wspomnienie z dzieciństwa dzisiejszych 40- i 50-latków. My natomiast pragniemy przybliżyć młodszemu pokoleniu historię i rozwój komputeryzacji. Spotkanie przy retro konsolach będzie doskonałą okazją do posłuchania o trendach z przeszłości. Wiedzą podzielą się prawdziwi pasjonaci gier, ale nie tylko. Retrogaming to przede wszystkim dawny sprzęt, który był przez lata zbierany i składowany w domach Tomasza Groszewskiego i Pawła Ziemniewicza – to oni wprowadzą nas w świat 8- i 16-bitowych grafik.

Dlaczego wracamy do starych gier, mając do dyspozycji najnowsze technologie? Z sentymentu do dziecięcych lat, z potrzeby sięgania po to, co gwarantowało dobrą zabawę. Skok, bieg w prawo, przeszkoda, zbieranie gwiazdek, dwa odzyskane życia – to była esencja beztroskiego grania w latach 80. Super Frog czy Mario mieli swój urok. Gry pozbawione efektów 3D z pozornie prostą fabułą wciągały, oferowały prostą rozrywkę nastawioną na efekt, bo który z obecnych 40- i 50-latków nie cieszył się z kolejnych high score’ów?

Moda na retrogranie przyszła do Polski z zachodu ponad dekadę temu, czyli w momencie, kiedy pierwsi użytkownicy Commodore 64 i Atari 65 dorośli. Od najbliższego wtorku każdy, kto ma słabość do wypukłych kineskopów i zdarza mu się rzucić nieraz nostalgiczne "kiedyś to się grało…” może wycelować działko w falę nadlatujących Space Invaders i podjąć próbę zebrania odpowiedniej liczby diamentów w Boulder Dash. 

Retro komputery czekają na graczy na 1. piętrze Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim w dniach do 10 lutego 2024 w godz. 10-16:30.

(Red,) Magdalena Barganowska Olbryś fot. www.polnocna.tv

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: