Premiera antologii "Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście" w ECS

„Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście” to tytuł antologii zawierającej 21 esejów o mieście, jego historii, przemianach i wielokulturowej tożsamości. Książkę wydaną przez Instytut Kultury Miejskiej zredagował dyrektor ECS Basil Kerski. Premiera publikacji odbyła się w Europejskim Centrum Solidarności.
 
W antologii znalazły się eseje Mieczysława Abramowicza, Pawła Adamowicza, Stefana Chwina, Jacka Dominiczaka, Wojciecha Dudy, Jacka Friedricha, Pawła Huelle, Basila Kerskiego, Jacka Kołtana, Petera Olivera Loewa, Antoniego Libery, Artura Nowaczewskiego, Antoniego Pawlaka, Krzysztofa Pomiana, Donalda Tuska, Jarosława Zalesińskiego i Zbigniewa Żakiewicza.
 
- Chciałbym, aby ta książka zachęcała czytelników do odczytania na nowo przestrzeni kulturowej miasta, aby inspirowała do rozwoju własnej lokalnej tożsamości. Antologia nie jest systematycznym zapisem publicystycznych czy naukowych debat o mieście, ale czysto subiektywnym wyborem esejów o Gdańsku, zbiorem oryginalnych, nieuporządkowanych chronologicznie refleksji autorów stąd i spoza regionu. Mimo subiektywnego charakteru zbioru wydaje mi się, że książka ta dokumentuje ważne głosy o Gdańsku ostatnich lat; pokazuje, jak debata o tożsamości miasta rozwijała się w ciągu ostatnich dwóch dekad, jak obalano niektóre mity i jak powstawały nowe. Jestem przekonany, że niniejszy tom może być interesujący również dla czytelników spoza Gdańska, ponieważ w zebranych tekstach odnaleźć można wiele ponadregionalnych, wręcz uniwersalnych wątków. Lektura uświadomi czytelnikom, iż warto spojrzeć na dzieje Polski i Europy przez pryzmat Gdańska – mówił Basil Kerski o antologii.
 
Spotkanie w sali wystaw czasowych ECS prowadziła Barbara Świąder-Puchowska z Uniwersytetu Gdańskiego, która do rozmowy o Gdańsku, jego przestrzeni i tożsamości, zaprosiła autorów niektórych esejów.
 
/fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Tagi: