Autor koncepcji budowy Portu Północnego - patronem ulicy na gdańskich Stogach

Na sesji Rady Miasta nadano imię profesora Witolda Andruszkiewicza ulicy w Gdańsku Stogach. Twórca koncepcji najgłębszego portu na Bałtyku – Portu Północnego, otwartego w 1974 r. w Gdańsku.

Z wnioskiem o nadanie ulicy imienia prof. Witolda Andruszkiewicza wystąpił Prezydent Miasta Gdańska na prośbę Związku Miast i Gmin Morskich. Ulica położona jest na północny wschód od ulicy majora Henryka Sucharskiego.

Z uzasadnienia uchwały:

„Witold Andruszkiewicz - urodzony 29 września 1917 r. w Omsku. Profesor nauk ekonomicznych, jeden z największych specjalistów w dziedzinie ekonomiki portów morskich i żeglugi. To dzięki jego koncepcji zbudowano między innymi najgłębszy port na Bałtyku, czyli Port Północny, który został otwarty w 1974 r. w Gdańsku. Opracował również niezrealizowane koncepcje budowy Portu Wschodniego w Gdańsku, budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną, powiązania autostrady A1 z portem w Gdańsku i terminalem w Wiślince. W swoim dorobku miał ponad 500 publikacji naukowych z dziedziny ekonomiki portów i żeglugi. Współpracował między innymi z ministrem Eugeniuszem Kwiatkowskim, będąc gorącym orędownikiem jego idei. Był także ekspertem ONZ ds. portów morskich i transportu międzynarodowego oraz doradcą premiera Konga. Za wybitne zasługi został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Uznawany za najstarszego aktywnego ekonomistę w Polsce, wykładał między innymi w Europejskiej Szkole Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości – Szkole Wyższej w Sopocie, a także w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku. Do końca życia udzielał się w Polskim Towarzystwie Ekonomicznym w Gdańsku. Zmarł 28 października 2014 r. w Gdańsku”.

Witold Andruszkiewicz - polski ekonomista, profesor w dziedzinie ekonomiki portów morskich i żeglugi.Autor ponad 500 publikacji z dziedziny ekonomiki portów morskich i żeglugi. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Do ostatnich lat życia wykładał w Wyższej Szkoły Bezpieczeństwa w Poznaniu oraz w Europejskiej Szkole Hotelarstwa, Turystyki i Przedsiębiorczości – Szkole Wyższej w Sopocie. Wykładał także w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku oraz na Wydziale Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej. W 2009 roku uznany przez "Gazetę Wyborczą" najstarszym czynnym zawodowo profesorem w Polsce.

W latach 1957–1961 pełnił funkcję dyrektora ds. eksploatacji Portu Gdynia, następnie tworzył Zakład Portów Instytutu Morskiego w Gdańsku. W 1962 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych. Od 1971 roku profesor nauk ekonomicznych. Pełnił funkcje członka władz naczelnych Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz prezesa gdańskiego oddziału PTE. Autor koncepcji głębokowodnego portu dla statków o nośności 65 tys. ton Świnoujściu oraz Portu Północnego w Gdańsku dla statków o nośności 150 tys. ton. Opracował też koncepcje:

Budowy Portu Wschodniego w Gdańsku,

Powiązania Transeuropejskiej Autostrady Północ Południe (A-1) z liniami żeglugowymi Bałtyku (1972),

Centralnego, portowego terminalu autostrady A-1 w Gdańsku Wiślince na południowym brzegu Martwej Wisły,

Zagospodarowania portów: Świnoujście, Darłowo, Tolkmicko, Krynica Morska, Puck,

Rachunku ciągnionego efektywności ekonomicznej budowy kanału żeglugowego na Mierzei Wiślanej.

Tagi: