Zabytkowy Kanał Elbląski znowu dostępny dla żeglugi

W Buczyńcu 29 maja odbyło się uroczyste otwarcie całego szlaku żeglownego Kanału Elbląskiego. Przez ostatnie 3 lata szlak wodny był remontowany, teraz ponownie można przepłynąć z Ostródy do Elbląga.

Kanał jest najdłuższym kanałem żeglownym w Polsce. To jedyny szlak żeglowny na świecie, po którym statki nie tylko płyną, ale również poruszają się lądem - za pomocą ruchomych wózków. Obecnie jest to unikat na skalę światową. Zabytkowy kanał żeglugoy nie przechodził generalnego remontu od momentu jego powstania, czyli od 150 lat.

- Kanał Elbląski po gruntowanej rewitalizacji szlak zyska jeszcze większe znaczenie i szanse na stanie się naszym kolejnym - po Wielkich Jeziorach Mazurskich i Grunwaldzie - flagowym produktem turystycznym na skalę co najmniej europejską mówi wicemarszałek województwa warmińsko-mazurskiego Jacek Protas.

Żegluga na całej długości Kanału będzie możliwa już od 1 czerwca 2015 r. Wszystkie pochylnie: Całuny, Jelenie, Oleśnica, Kąty i Buczyniec będą czynne codziennie od godz. 9-18 aż do końca września. Dotychczas wyremontowano śluzy: Zieloną, Miłomłyn, Ostródę i Mała Ruś.

 
Rewitalizacja rozpoczęła się w październiku 2012 roku, kosztowała 115 milionów złotych, z czego ponad 48 milionów pochodziło z funduszy unijnych. Objęła kapitalny remont na odcinku pięciu zabytkowych pochylni (Buczyniec, Kąty, Oleśnica, Jelenie, i Całuny), czterech śluz (Miłomłyn, Zielona, Ostróda, Mała Ruś) oraz odmulanie i umocnienie linii brzegowej niektórych odcinków na szlaku Kanału Elbląskiego. Została także odnowiona Izba Historii Kanału Elbląskiego w Buczyńcu.


 

Tagi: