W Elblągu zostanie zaprezentowana makieta krzyżackiego Zamku Wysokiego

W Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu nastąpi uroczyste przekazanie makiety Zamku Wysokiego w kompleksie elbląskiego krzyżackiego założenia zamkowego. Makietę wykonał Hans – Joachim Pfau, przewodniczący Stowarzyszenia „Elbing-Club-Pangritz-Kolonie”, zrzeszającego dawnych mieszkańców Elbląga i elbląskiego powiatu ziemskiego.
 
Makieta Zamku Wysokiego jest już trzecią makietą, wykonaną w drewnie przez Joachima Pfau i przekazaną Muzeum Archeologiczno – Historycznemu oraz mieszkańcom miasta. Kolejna praca jest wizją wyglądu najważniejszej części założenia zamkowego w Elblągu, czyli Zamku Wysokiego (Konwentualnego), sporządzoną na podstawie rekonstrukcji i stanu badań przedwojennych uczonych. 
 
Makieta zostanie zaprezentowana w Budynku Wschodnim Podzamcza Muzeum Archeologiczno – Historycznego w Elblągu, będą jej towarzyszyć plansze ilustrujące stan wiedzy na temat elbląskiego założenia zamkowego, zburzonego podczas buntu Stanów Pruskich w 1454 roku, wyniki dotychczasowych sondażowych badań archeologicznych i plan ewentualnych badań w najbliższej przyszłości. Na uroczystości specjalnymi gośćmi będą członkowie Stowarzyszenia „Elbing-Club-Pangritz-Kolonie” oraz osoby nie zrzeszone – dawni mieszkańcy Elbląga i regionu oraz ich potomkowie, a także członkowie Stowarzyszenia Ludności Pochodzenia Niemieckiego Ziemi Elbląskiej. 
 
Hans - Joachim Pfau - urodzony w Elblągu w 1935 roku, obecnie mieszkający w Niemczech, w Monachium. Jeden z największych kolekcjonerów cymeliów elbląskich poza granicami Polski, autor wielu artykułów, wykładów, prezentacji oraz wystaw poświęconych dawnemu Elblągowi. Zajmuje się także malarstwem, rzeźbieniem oraz modelarstwem tematycznie związanym ze swoim miastem rodzinnym. Udziela się aktywnie w miejscowym, wschodnio- i zachodniopruskim, towarzystwie ojczyźnianym. 
 
 
9 czerwca (wtorek), godz. 11.00
Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu
Bulwar Zygmunta Augusta 11
82-300 Elbląg

Tagi: