Historia Hipodromu - nowa wystawa Muzeum Sopotu

Muzeum Sopotu zaprasza na otwarcie wystawy: Galopem. Wokół historii Hipodromu Sopot.  

Wystawa oferuje szkicowy wgląd w znaczenie i rolę konia na przestrzeni dziejów - kulturę związaną z koniem w Sopocie i regionie od pierwszych wieków ubiegłego tysiąclecia do współczesności. Historia Hipodromu Sopot, przedwojenne i powojenne zdjęcia, publikacje, zabawki i pamiątki opowiadają historię Toru Wyścigowego Sopot na tle obyczajowości i społecznej roli konia w naszym regionie. Ważne miejsce na wystawie znajdują osoby związane w przeszłości z sopockim hipodromem, które mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia rangi ogólnopolskiej i europejskiej.

Na wystawie można podziwiać obrazy najważniejszych polskich malarzy koni Juliusza i Wojciecha Kossaków, Jana Matejki i Piotra Michałowskiego. Ukazane będą wybrane postaci ważnych kobiet-jeźdźców konnych. W ramach tej części prezentacji można zobaczyć malarski szkic do słynnego Szału uniesień Władysława Podkowińskiego, któremu przewrotnie towarzyszą przedwojenne kobiety aktywne w sportach jeździeckich. Wiele pamiątek udostępnili mieszkańcy i przyjaciele Sopotu.

Wystawę uświetni także grupa Leib-Husaren-Regiment Nr. 1& Nr. 2 Danzig, zajmująca się rekonstruowaniem Gdańskich Czarnych Huzarów.

Patronat honorowy nad wystawą objęli Minister Sportu i Turystki oraz Prezydent Miasta Sopotu. Wystawę będzie można zwiedzać od 5 czerwca do 4 października 2015 roku.

 

Wernisaż: 5 czerwca, godz. 17:00

Ul. ks. Józefa Poniatowskiego 8, Sopot

Wstęp wolny

Tagi: