Sopocki Dom Aukcyjny - rekord na aukcji Młodej Sztuki

21 000 złotych za obraz Sandry Arabskiej „Bez tytułu”. W Sopocie padł polski rekord licytacji obrazu młodej sztuki. Za takie pieniądze można kupić pracę Juliana Fałata

 

Dzisiaj w południe pisaliśmy, że 50, jubileuszowa aukcja Młodej Sztuki w Sopockim Domu Aukcyjnym, będzie z pewnością niezwykle emocjonująca. Mieliśmy rację. W sobotę wieczorem w SDA przy ul Bohaterów Monte Cassino, padł polski rekord aukcyjny sprzedaży – 21 000 złotych. Zanotowano także najwyższą średnią sprzedaży obrazów – około 3,5 tysiąca złotych. Rekordową kwotę wylicytowano za obraz Sandry Arabskiej „Bez Tytułu”. Praca, przedstawiająca niezwykle dynamiczny akt kobiecy, była jednym z faworytów cenowych licytacji. Obraz otwierał katalog aukcyjny. Nic dziwnego – Arabska ma znakomity warsztat malarski. Jej specjalnością są wielkie formaty, przedstawiające monumentalne kobiece akty. Arabską nie interesują twarze, lecz ciało i jego relacja ze światłem i cieniem. Artystka tworzy  swoje obrazy nakładając na siebie kolejne warstwy laserunku, dzięki czemu jej dzieła uzyskują niebywałą głębię. Ciała przedstawiane są zawsze z największą precyzją i stanowią tym samym doskonałe studia anatomiczne.

- Dotąd polskim rekordem na aukcjach młodej sztuki było 17 000 złotych. Nasz rekord to 14,500 złotych – mówi Jacek Kucharski z SDA. – 21 000 to koszt prac uznanych polskich klasyków, między innymi Fałata. To już naprawdę wysoka kwota.

W przyszłym tygodniu w innym oddziale Sopockiego Domu Aukcyjnego czekają nas kolejne emocje. Tym razem przy okazji długo oczekiwanej aukcji Secesji i Art. Deco.

- Jeden i drugi styl artystyczny cieszy się dużą popularnością. Potwierdza to duża liczba wizyt w naszym salonie przy ulicy Długiej 2/3 – mówi Jacek Kucharski. – Spodziewamy się, że także na tej aukcji padnie wiele rekordów sprzedaży, ale o tym przekonamy się 13 czerwca o godzinie 17.

Do piątku w gdańskim salonie SDA trwa wystawa przedaukcyjna, na której można oglądać wyjątkowe  przedmioty które trafią pod młotek.

Zobacz  przedmioty które trafią na aukcję:

http://www.strefahistorii.pl/gallery/1040-sztuka-art-deco-do-kupienia-w-sopocie

BG

Tagi: