Lalenki. Gdańskie Patrycjuszki - wystawa w Ratuszu Głównego Miasta

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska otworzyło nową wystawę - na dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta. „Lalenki. Gdańskie patrycjuszki” przedstawia lalki ubrane w piękne stroje, stylizowane na modę z dawnych epok. 

Lalka towarzyszy człowiekowi od wieków. Obok starodawnych lalek z porcelany, w kulturze masowej znane są chociażby z cyklu horrorów z demoniczną lalką w roli głównej. Wystawa „Lalenki. Gdańskie patrycjuszki” to także przekaz, odzwierciedlenie wyrafinowanej natury ich autorki - Iwony Kornackiej. 

Artystka z Pałacu Młodzieży w Gdańsku  kilka lat temu, zaczęła zbierać lalki porcelanowe odziane w stroje historyczne. „Lalka jako zabawka z dzieciństwa fascynowała mnie od zawsze - mówi artystka - lubiłam je przebierać w dostępne wówczas ubranka lub sama szyłam.” Kolekcja stworzona przez Iwonę Kornacką to efekt pieczołowicie dobranych materiałów, przemyślanych detali oraz doskonałego fachu krawieckiego. Wykonane są one w całości ręcznie, począwszy od „ciała” lalki, poprzez bieliznę i suknie. Każda ma swój niepowtarzalny charakter

W ubiorach lalek nie brakuje również miejscowych akcentów - mody mieszczek gdańskich, czy pomysłów zaczęrpniętych z powieści o Panience z okienka. Kolekcja zaprezentowana jest w aranżacji przedstawiającej kamieniczki gdańskie odwzorowane dzięki zdjęciom z archiwum MHMG. Ekspozycja przedstawiona będzie na  dziedzińcu Ratusza Głównego Miasta, gdzie zwiedzający będą mogli  poczuć atmosferę starej uliczki: wśród ławeczek, kamienic oraz latarni.  


Wystawę „Lalenki. Gdańskie patrycjuszki” można oglądać do 30 września 2015 r.

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska, Ratusz Głównego Miasta

Ul. Długa 46,

80-831 Gdańsk

Tagi: