Nowa wystawa w Zamku Książąt Pomorskich

Od soboty, 13 czerwca do 20 września w Zamku Książąt Pomorskich, w małej sali wystaw czasowych, prezentowana będzie wystawa pod tytułem „Numizmatyka III Rzeczypospolitej. Monety obiegowe”.

Na wystawie zostaną zaprezentowane monety bite od 1990 do 2014 roku – obiegowe, używane przez każdego z nas na co dzień, a także okolicznościowe niewykonane z metali szlachetnych, które można nazwać „monetami kolekcjonerskimi powszechnego użytku”. Krążki te, mimo niewątpliwej wartości kolekcjonerskiej, można nabyć w placówkach Narodowego Banku Polskiego po cenie nominalnej, w przeciwieństwie do monet wykonanych ze srebra czy złota. Wśród monet zaprezentowanych na wystawie – tych powstałych przed denominacją (1990-1994) oraz po 1995 roku zdecydowaną większość stanowią monety okolicznościowe o nominale 2 złotych wybite ze stopu Nordic Gold, cieszące się wśród kolekcjonerów niesłabnącym zainteresowaniem.

Komisarzem wystawy, autorem katalogu oraz scenariusza jest Katarzyna Pągowska – adiunkt w Dziale Historyczno-Artystycznym. Wystawa „Numizmatyka III Rzeczypospolitej. Monety obiegowe” to już druga z cyklu zaplanowanych na 2015 rok ekspozycji, na których podziwiać będzie można zbiory Gabinetu Numizmatycznego Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Tagi: