W Tczewie odsłonięcie tablicy pamiątkowej Willego Muscate

W piątek, 19 czerwca, o godz. 12.00 w Parku Miejskim w Tczewie zostanie odsłonięta tablica poświęcona Willemu Muscate.

Willy Muscate (4 maja 1846 - 19 lutego 1915), jeden z największych darczyńców w dziejach Tczewa, nie miał dotychczas szczęścia jako patron dla jakiekolwiek obiektu miejskiego. Został zapamiętany jako założyciel Towarzystwa Upiększania Miasta (1889), twórca Parku Miejskiego oraz fundator skrzydła koncertowego Hali Miejskiej, wywołał jednak sprzeciw mieszkańców miasta wobec nadaniu jego imieniem jednej z ulic.

Podczas posiedzeń komisji ds. opiniowania nazw ulic w mieście pod adresem Williego Muscate, filantropa i przedsiębiorcy, padały zarzuty, że był masonem i polakożercą. Radni poprosili Fabrykę Sztuk oraz Miejską Bibliotekę Publiczną o informacje biograficzne, sprawdzono też źródła podane przez jednego z mieszkańców, według których Muscate zwolnił dwóch Polaków ze swojej fabryki za mówienie po polsku.  W organie prasowym Hakaty, gazecie „Die Ostmark”, nie znalazły się jednak żadne wzmianki na ten temat.

Spór zakończono rok temu postanowieniem Rady o uhonorowaniu postaci pamiątkową tablicą w Parku Miejskim w setną rocznicę jego śmierci. Tego samego dnia o godz. 17.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się sesja popularnonaukowa poświęcona tczewskiemu filantropowi.

W trakcie sesji swoje wystąpienia zaprezentują:

- dr Michał Kargul (Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie) oraz Łukasz Brządkowski (portal Dawny Tczew), którzy przybliżą postać i działalność Willego Muscate,

- przedstawiciele samorządu miasta Tczewa oraz firmy Eaton.


 

Tagi: