Akademia Dawnego Gdańska: Świat rzeczy codziennych mieszkańców Gdańska drugiej połowy XVIII wieku

Najbliższy wykład Akademii Dawnego Gdańska będzie dotyczył codzienności pracy i życia mieszkańców nadmotławskiego grodu. Jak meblowano poszczególne wnętrza – sienie, sale, sypialnie, kupieckie kantory, kramy i sklepy, co ułatwiało prace kuchenne, jakie sprzęty odkładano na strych, a jakie do piwnic…

 

Na te, i wiele innych pytań odpowie Ewa Barylewska – Szymańska, kierownik Oddziały Historycznego Muzeum Miasta Gdańska – Domu Uphagena na wykładzie 24 czerwca o godzi. 18.00 w sieni IKM. Wstęp wolny. Wykład będzie podróżą w czasie, w XVIII wiek, gdzie zajrzymy do gdańskich domów - tych całkiem zasobnych, i tych ubogich. Spotkanie jest zapowiedzią książki „Od piwnic po strych. Wnętrza domów gdańskich drugiej połowy XVIII wieku’”, która zostanie wydana jesienią przez Instytut Historii PAN i Muzeum Historyczne Miasta Gdańska.

 

- Przechodząc ulicami nierzadko spoglądamy w mijane okna. Zaglądanie do cudzych domów i mieszkań, choć nie zawsze przyznajemy się do tego. Chcemy wiedzieć, jak umeblowane są wnętrza, jakie bibeloty ustawiono na komodach, jakie obrazy zawieszone zawieszono na ścianach. Zwiedzamy też chętnie okazałe siedziby władców, magnaterii, czy zamożnej burżuazji – w tych wszystkich wnętrzach cieszą nas piękne pomieszczenia. Skłonni jesteśmy nawet zawitać do chłopskiej chałupy, dlatego skanseny są stale oblegane przez rzesze turystów. Historyk ma jeszcze inne sposoby, by „zajrzeć” do cudzych domów, a dodatkowo jeszcze ten przywilej, że może to zrobić nie oglądając się ani na czas, ani na przestrzeń – mówi Ewa Barylewska – Szymańska.

Tagi: