Komiks o obozie i inne nowści Muzeum Stutthof


Muzeum Stutthof wydało nowe publikacje. Wśród nich jest komiks opowiadający o życiu w obozie.

"Szczęściarz z rocznika 1917" to komiks biograficzny oparta na losach Felicjana Łady, którego życiorys wpisuje się w najważniejsze wydarzenia historii ostatniego wieku. Autorką scenariusza komiksu jest Agnieszka Kosko-Hołowczyc, absolwentka socjologii Uniwersytetu Gdańskiego, nauczycielka, trójmiejska przewodniczka. Warstwę graficzną stworzyła Wanda Swajda, absolwentka wydziału rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, artystka i animatorka aktywności plastycznych dla dzieci i młodzieży.
Drugą książką są "Żuławy w 1945 roku", pod redakcją naukową prof. dr. hab. Andrzeja Gąsiorowskiego i dr. hab. Janusza Hochleitnera. Książka jest jedną z pierwszych publikacji poruszających tematykę historii tych terenów po zajęciu ich przez Armię Czerwoną. Obszary te traktowane były przez Rosjan jako "poniemieckie, zdobyczne". Stąd masowe gwałty, rabunki, morderstwa, wywózki na wschód. Dramat ten dotknął pozostałą jeszcze ludność niemiecką, jak i przybyłą polską. Dopełnieniem złego stała się działalność najpierw radzieckiego, a potem rodzimego aparatu bezpieczeństwa. Wszystkie zaprezentowane w wydawnictwie artykuły zostały przygotowane rzetelnie i w oparciu o solidną bazę źródłową: materiały archiwalne oraz wartościową literaturę przedmiotu. Podjęto w nich ważne i dotąd mało znane lub w ogóle nieznane problemy, jak np. losy ludności niemieckiej, a potem polskiej, represje i szykany ze strony sowieckich żołnierzy, NKWD i polskiego UB, rabunki, wysiedlenia i osadnictwo, przemiany demograficzne.

Ostatnią książką wydaną przez muzeum jest "Stutthof. Historia miejscowości i gminy od średniowiecza do maja 1945 roku", której autorem jest Marcin Owsiński, kierownik Działu Oświatowego Muzeum Stutthof. Jest to pozycja popularnonaukowa. Bazuje na wielu nowych źródłach historycznych, jest też bogato ilustrowana. Stanowi pierwszy efekt prowadzonych od kilku lat w Muzeum Stutthof badań nad dziejami najnowszymi Żuław i polskiego powojennego Sztutowa.

Wszystkie wydawnictwa można nabyć w księgarni internetowej:
http://www.stutthof.org/publikacje.

Tagi: