100 lat po bitwie... ślady Gallipoli w Ratuszu

W tym roku mija setna rocznica trwającej prawie dziesięć miesięcy operacji lądowo-morskiej na półwyspie Gallipoli w Turcji.

W walkach, w których oprócz Imperium Osmańskiego po jednej stronie, brały udział wojska Entatnty z Wielkiej Brytanii, Francji, Australii, Nowej Zelandii i Indii Brytyjskich zginęło ponad 130 tysięcy żołnierzy, a ponad 260 tysięcy zostało rannych. Była to największa operacja desantowa I wojny światowej.

Na wystawowych tablicach ukazana jest geneza oraz przebieg walk na Gallipoli i w rejonie cieśniny Dardanele. Około stu fotografii przedstawia współczesny krajobraz tych miejsc ze śladami dawnej wojny. Podczas trwania wystawy pokazany zostanie film fabularny o walkach na Gallipoli. pt.: OSTATNI LIST.

Gallipoli 100 lat po Bitwie to wystawa zorganizowana przez YUNUS EMRE ENSTITÜSÜ - CENTRUM KULTURY TURECKIEJ w Warszawie oraz turkologa i historyka – dr PIOTRA NYKIELA z Katedry Turkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Oglądać ją będzie można od 25 czerwca do 19 lipca br. w Sali Morskiej Ratusza Główno Miasta, Oddziału MHMG Otwarcie wystawy połączone będzie z wykładem autora wystawy dr Piotra Nykiela z Uniwersytetu Jagiellońskiego, wstęp bezpłatny!

Zobacz teżMasakra Ormian.100 lat po pierwszym ludobójstwie

Tagi: