Bursztyn, szmaragdy i diamenty - nowy skarb w zasobach Muzeum Bursztynu

Do Muzeum Bursztynu w Gdańsku trafi, ozdobiona brylantami i szmaragdami, bursztynowa cygarniczka z domu aukcyjnego Christie's. 

Muzeum kupiło cygarniczkę na aukcji w jednym z dwóch najbardziej renomowanych domów aukcyjnych na świecie. Podczas licytacji w londyńskim Christie's cygarniczkę wystawiono z numerem 271, na ponad 280 przedmiotów na liście. Instytucja prowadzi od dawna monitoring domów aukcyjnych Sotheby's i Christie's pod kątem hasła: "bursztyn" odmienianym w wielu językach. Najczęściej w wynikach wyszukiwań pojawiają się jedynie przedmioty wykonane z materiału podobnego sztucznego. Prawdziwe perełki bywają poza zasięgiem finansowym.

Tym razem cygarniczka była tańsza i muzeum mogło sobie na nią pozwolić. Kupiono ją za 2125 funtów, czyli ok. 12,5 tys. zł. Cygarniczki służyły przede wszystkim korzystaniu z wyrobów tytoniowych. Szanującej się przedwojennej damie nie wypadało palić papierosa "po męsku". Służyły temu elegancko zdobione cygarniczki przeróżnych długości i kolorów. Ta jest szczególnie wytworna - w całości wykonana z bursztynu, ozdobiona dodatkowo brylantami i szmaragdami i sygnowana ekskluzywną marką Cartier.

Tagi: