IPN wznowi prace ekshumacyne na cmentarzu garnizonowym w Gdańsku

Instytut Pamięci Narodowej rozpocznie drugi etap poszukiwań szczątków ofiar komunizmu na Cmentarzu Garnizonowym w Gdańsku. Dotychczas prace w tym pozwoliły odnaleźć szczątki 13 osób, w tym Danuty Siedzikówny ps. Inka.
 
Prace na gdańskim cmentarzu rozpoczną się 20 lipca i potrwają dziesięć dni. W planach jest dokończenie badanie kwatery 14 na Cmentarzu Garnizonowym, gdzie w latach 40. dokonywano pochówków ofiar komunizmu, więźniów pobliskiego aresztu. Zadanie będą utrudniać późniejsze groby, dwumetrowe warstwy gruzu na powierzchni - w czasie ubiegłorocznych prac zdarzało się, że szczątki odnajdywano w rumowisku. Z badań IPN wynika, że w Gdańsku w latach 40. wykonano 25 egzekucji m.in. na żołnierzach wyklętych. Nie wykluczone jest również, że chowano tu również ludzi zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa oraz więźniów, którzy zmarli z innych przyczyn, np. na skutek chorób.
 
W czasie ubiegłorocznych prac z kwatery 14 ekshumowano m.in. leżące obok siebie szczątki młodej kobiety oraz około 40-letniego mężczyzny. Pracownicy IPN orzekli wówczas, ze z bardzo dużym prawdopodobieństwem są to szczątki zabitych tego samego dnia w gdańskim areszcie Danuty Siedzikówny ps. Inka oraz ppor. Feliksa Selmanowicza, ps. Zagończyk. Badania genetyczne potwierdziły, iż kobiece szczątki należą do Danuty Siedzikówny. Badania genetyczne szczątków mężczyzny trwają.
 

Tagi: